Cibule ze sazečky, nebo ze semen? Tipy pro výběr odrůd

11. 3. 2020

Jaro klepe na dveře a mnozí se stále ještě rozhodují , zda vysadí cibuli ze sazečky, nebo ji vysejí ze semen. Probereme výhody a nevýhody obou způsobů pěstování. 

Cibule sazečka

Hlavní výhodou pěstování cibule ze sazečky je její rychlejší růst a tím včasnější sklizeň a to, že cibule rostou do větších rozměrů. V posledních letech se však setkáváme s nálety vrtalky pórové, která klade vajíčka na bazální části rostlin. Vyvíjející se larvy následně poškozují cibuli žírem, napadené cibule praskají, listy jsou deformované, v případě vlhkého počasí zahnívají.

Cibule ze semen

U výsevu tento problém téměř odpadá. Další velkou výhodou cibule z výsevu je mnohem lepší zdravotní stav a tím delší skladovatelnost cibulí. Nezanedbatelnou výhodou je výrazně větší výběr odrůd a tím i tvarů cibule.

Oválná odrůda

Stále větší popularitu má oválná cibule, která se velmi dobře krájí na plátky. Zástupcem oválné cibule je polopozdní až pozdní odrůda Tosca. Cibule dorůstá délky přibližně 12–14 cm a dosahuje hmotnosti kolem 160 g. Suknice má pevné, středně hnědé barvy. Je velmi dobře skladovatelná.

Tosca

Polopozdní až pozdní Tosca

Široká cibule

Unico F1 – poloraná hybridní odrůda s vynikající skladovatelností. Cibule jsou široce elipsovité, střední velikosti, se středním, dobře se zatahujícím krčkem. Dosahují hmotnosti 130–135 g. Suknice jsou pevné, dobře přiléhavé, středně až tmavě hnědé barvy.

Kulovitý tvar

Tandem je velmi osvědčená, poloraná odrůda s vynikající skladovatelností a vysokým výnosovým potenciálem. Suknice jsou žlutohnědé barvy, pevné, silně přiléhavé, odolné proti mechanickému poškození. Cibule jsou kulovité, větší a dorůstají hmotnosti 130–135 g. Odrůda je určená k přímým výsevům.

Tandem

Poloraný Tandem

Odolná cibule

Velmi známou, tradiční odrůdou určenou jak k přímým výsevům, tak k pěstování ze sazečky je odrůda Všetana. Je velmi plastickou odrůdou, dávající spolehlivé výnosy ve všech pěstitelských oblastech. Cibule jsou značně odolné proti mechanickému poškození, mají výbornou skladovatelnost a dosahují hmotnosti přibližně 120 g.

Všetana

Všestranná Všetana

Velká cibule

Globo, pozdní odrůda salátové cibule upoutá chuťovými vlastnostmi. Cibule je velká, z přímého výsevu dosahuje hmotnosti 250–300 g. V případě pěstování ze sadby cibule dorůstají hmotnosti 700 až 1000 g.

Červená cibule

Z odrůd červené cibule je velmi dobrou volbou pro pěstování odrůda Grenada. Je vhodná pro přímý výsev i pěstování ze sazečky. Je velmi výnosná, určená pro střednědobé skladování i přímý konzum. Barva cibule je karmínově fialová, na řezu je bílá s karmínovými vnitřními suknicemi. Cibule dosahují hmotnosti 190 g. Je vhodná do salátů.

Grenada

Grenada

Foto archiv

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x