Česnek: Jak se daří odrůdám, které jste vybrali pro rok 2021?

2. 5. 2021

Na česnek na vašich záhonech jsem se ptal poprvé loni. Také v květnu. Rozepsal jsem se o svém pěstování česneku. Po roce nabízím pokračování. Přidávám i předsklizňové tipy do kuchyně.

Co se dá vyčíst z růstu česneku po přezimování

Oproti loňsku má česnek trochu zpoždění. Vysazoval jsem v listopadu, po ní přišla zima, ve které česnek sice zakořenil, ale zůstal pod povrchem. Už nevyrašil jako jindy – v teplé zimě, nezimě, jak to bylo obvykle poslední roky. Nad zemí se ukázal až letos na jaře.

Narůstá solidně. Co se vysadilo, to roste, nikde žádná mezera. Nejspíše vzhledem k tomu, že rašil až letos, nejsou na něm zatím vidět známky nedostatku dusíku; ještě ho ve svém okolí kořeny nevybral. Nebo je dusíku v půdě dostatek.

Dík solidní vlhkosti mohly bakterie pracovat v půdě lépe než v letech minulých. I česnek je na tom trochu lépe s vláhou než vloni. Současný déšť vláhové poměry nejspíš ještě vylepší.

Zleva odrůdy česneku Topaz, Vítkův, Dukát, Ivan

Česnek čtyř odrůd na začátku května 2021, každá po dvou řádcích: Topaz, Vítkův, Dukát, Ivan

Srovnání odrůd ve výsadbě

Novým účastníkem mé interní soutěže o česnek, který bude nejlepší na pěstované ploše a kandidátem na výsadbu do dalších let, se stal Topaz (moravský fialový paličák).

Dalšími soutěžící odrůdy patří ke klasice: Z paličáků Vítkův (místní záležitost, nejspíše nějaký rusák) a tradiční Dukát, Ivan.

Nepaličáky zastupuje Štěpán. Ten nemá ve své kategorii solidní protivu, jiný nepaličák zatím nedospěl k podobné ranosti a výnosu. Štěpán jde z pole vždycky nejdříve. Po mrazících před několika dny dostal spíše světle zelenou barvu, ale určitě se srovná. Nikdy nemívá výrazně bujnou nať, ale výnosově je dosti jistý.

Osobně mě překvapilo, že když jsem Štěpána zkusil nabídnout spolu s Dukátem, nevadilo hospodyňkám, že má více menších stroužků. Ono do všeho se nehodí stroužky velké, větší, než je důlek v lisu na česnek. Nebo že se spíše častěji do něčeho česnek drtí, než že by se velkým stroužkem mazaly topinky nebo se stroužek krájel na plátky.

Odlišné odrůdy česneku

Vlevo méně úrodný, ale raný česnek vhodný ke sklizni se zelenou natí, záběr z druhé poloviny května 2020

Topaz je ve výsadbě poprvé

Je jemnější stavby než ostatní, ale prý to dožene a pod zemí překvapí. Ono srovnávat růst ruských a moravských paličáků není dobré. Stejně jako Topaz vypadá ve srovnání s rusáky třeba Karel IV. No a po sklizni už tak velký rozdíl není. Soused na zahrádce měl pro srovnání Dukát a Karla, po dvou letech sází jen Karla. Prostě v jiné zahradě, v jiné půdě se osvědčí jiná odrůda.

Péče o česnek aneb co mě zanedlouho čeká

Jakmile začne česnek ukazovat žluté špičky spodních listů, dostane ještě trochu dusíku a víc nic.

Čím hnojit?

Tak trochu alibistické je hnojení ledkem amonným s vápencem. Dík tomu, že obsahuje ledkovou i amonnou složku, poslouží za vlhka i za sucha.

Ale po neštěstí v |Libanonu je potíž sehnat v malém hnojiva s vyšším obsahem dusíku. A tak podle situace: za sucha ledek, za vlhka síran. Nebo smíchat před hnojením síran s ledkem.

Neodhlavičkovaný česnek poskytne méně úrody

Nahusto vysazený, neodhlávkovaný česnek? V zemi toho mnoho nebude…

Odhlavičkování česneku: pesto ze stvolů a další lahůdky

No a pak přijde na řadu odhlavičkování. Ty konce stvolů jsou docela dobrou náhradou česneku medvědího.

  • Uděláte z nich pesto.
  • Můžete je nakrájet na konci jako bylinku do číny.
  • Dají se nasekat jako bylinka do tvarohu nebo nařezat a uložit v mrazáku.
  • Když jich máte více, zkuste je naložit do láku na okurky. Nezklamou, potěší.

Letos nebude česnek tak brzo jako vloni, předloni, ale ten loňský ještě drží.

A to bude nejspíše všechno. Slovo ještě dostane šintovačka, motyčka. Podle vláhových poměrů a průběhu sezony párkrát nakypří a odplevelí okolí.

(Pozn. red.: Autor je odborný poradce Českého zahrádkářského svazu.)

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x