Česnek – přírodní poklad starověkých civilizací i moderní kuchyně

8. 11. 2024

Česnek provází lidstvo již po tisíce let. Používaný pro své léčivé vlastnosti, nezaměnitelnou chuť a vůni, našel místo v kuchyních i medicíně napříč kulturami a epochami.

Rod česnek (Allium) je velmi rozsáhlý, zahrnuje až 780 druhů.

Unikat - paličák

Oblíbená odrůda paličáku Unikat

Česnek pod drobnohledem

Oblast s největším množstvím se nachází na severní polokouli v pásu, který se rozkládá kolem 37. rovnoběžky severní šířky a táhne od Středozemního moře po Irán a Afghánistán. Zahrnuje několik důležitých zeleninových druhů: cibule (Allium cepa), česnek (Allium sativum), pórek (Allium ampeloprasum), šalotka (Allium cepa var. ascalonicum), ale také velké množství okrasných druhů. Česnek je druhým nejdůležitějším druhem z rodu Allium po cibuli kuchyňské.

Česnek Lumir

Bělavý paličák Lumir

Rozmanitý a nenáročný druh

Druhy cibulovin se vyznačují velkou přizpůsobivostí k různým ekologickým podmínkám. Převážně rostou na otevřených, slunných, spíše sušších místech (stepi, polopouště, suché horské svahy, skály, pobřežní útesy a slunné středozemní lesostepi). Existují u nich rozmanité životní cykly (jarní, letní a podzimní doba kvetení, druhy jednoleté a víceleté s jedním nebo více ročními cykly a vytrvalé druhy).

Nepaličák odrůda Štěpán

Ozimý širokolistý nepaličák Štěpán

Mnoho druhů ze středozemní oblasti vykazuje letní dormanci, naproti tomu druhy ze severnějších oblastí (A. scorodoprasum, A. oleraceum) vykazují zimní dormanci. Efemérní druhy (rostliny s rychlým životním cyklem) se vyskytují v aridních oblastech Asie.

Česnek nás provází tisíce let

Podobně jako cibule je i česnek lidstvem používán velmi dlouhou dobu. Historické prameny uvádějí, že pěstování a konzumace cibulovin byla značně rozšířena mezi staviteli pyramid, Číňany, Indy a Peršany. Cibuloviny se těšily značné úctě a vážnosti a sloužily jako obětní dary.

Odrůda Tantal

Odrůda Tantal vhodná do vyšších poloh, odolná vymrzání

Původně byly oblíbeny ve všech společenských vrstvách, ale s pokrokem civilizace se stále častěji stávaly potravou chudých lidí. Slované, kteří měli česnek vždy v oblibě, jej pravděpodobně převzali s byzantskou kulturou. Ovšem je pravděpodobné, že česnek využívali i předtím, a to z místních forem botanických druhů vyskytujících se v Karpatech. Matthioliho herbář z roku 1596 popisuje používání česneku v našich zemích. Mezi největší světové producenty patří Čína, Indie a Bangladéš, v Evropě pak Španělsko, Rusko, v EU jsou většími pěstiteli ještě Rumunsko a Itálie. 

Význam česneku a české odrůdy

Česnek (Allium sativum) je vegetativně množená cibulová zelenina. Z pěstitelského hlediska je jednoletá až dvouletá, ve skutečnosti se ale jedná o plodinu vytrvalou. Pěstuje se pro konzumaci cibule složené z množství stroužků (5–20). Ke konzumaci se rovněž používají čerstvé listy, pseudostonek a pacibulky. Řadí­me ho mezi pochutiny i léčivé rostliny.

Česnek může byt rozdělen podle období pěstování na jarní nebo ozimý nebo podle morfologie na paličáky (P) a nepaličáky (N). V seznamu odrůd zapsaných ve Státní odrůdové knize ke dni 15. června 2024 je 41 odrůd česneku.

  • jarní česnek: Adam (N), Japo II (N), Lumír (N), Matinka (N)

+ odrůdy vyšlechtěné pro pěstování za zvláštních podmínek: Hněvotínský jarní (P), Manin jarní z Dolněmčí (N)

  • ozimý česnek novější odrůdy: Bjetin (P), Hanácký paličák, Janko (P), Otakar (P), Rusinka (P), Skalka (P), Topaz (p), 

+ odrůdy vyšlechtěné pro pěstování za zvláštních podmínek: Beskydský paličák, Křimický (P), Oldřich (P), Rovenský (N), Severský paličák

V dalším příspěvku podrobně rozebereme, jak úspěšně česnek pěstovat.

Foto autorka, Semo Smržice, J. Kozák, Moravoseed, D. Auf

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2025

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x