Česnek medvědí lze v listopadu vysadit jako okrasnou cibulovinu

19. 11. 2020

Možná je za oblibou česneku medvědího i ten velký kuchyňský. Obě rostliny mají blahodárný vliv na lidské zdraví. Medvědí česnek je ovšem v sezoně první na pochutnání i na pokoukání.

Lidé znali česnek medvědí jako posilující a léčivou bylinku už před naším letopočtem. I dnes se naší přízni těší léčivé přípravky a výtažky z této rostliny. Jsou doporučovány ke snížení vysokého krevního tlaku, při arterioskleróze, nadbytku cholesterolu, žaludečních, střevních či dýchacích potížích a k celkové detoxikaci organismu.

  • Čerstvé rozemnuté listy lze použít zevně – mají antibakteriální a antimykotické účinky.

Léčivé schopnosti má česnek medvědí (Allium ursinum) díky látkám, které obsahuje. Jsou jimi éterické oleje se sloučeninami síry a velké množství vitaminů, minerálních látek, stopových prvků.

Časná sklizeň čerstvých listů

K úpravě v kuchyni se obvykle užívají listy, ale využít lze také květy, zelené semeníky a cibule. Nať se sklízí v dubnu a květnu, kdy obsahuje nejvíce aromatických a léčivých látek. Sušením a dlouhým vařením tyto látky ztrácejí, proto je vhodné čerstvé listy přidávat do pokrmu těsně před dovařením, nebo je naložit do oleje jako česnekové pesto.

Pesto z listů česneku medvědího

Čerstvé listy česneku medvědího se hodí na chleba i na přípravu pesta; foto Shutterstock

  • Medvědím česnekem ochucujeme saláty, polévky, dušenou zeleninu, maso, nádivky. Výborně chutná v pomazánkách, sýrech, bylinkovém másle a majonéze, v uzeninách.

Přírodní česnek na zahradě

Domovem česneku medvědího je téměř celá Evropa, kde roste od nížin po horské oblasti, v listnatých lužních lesích, nejčastěji bukových, ve slabě kyselé vlhké humózní zemině.

Vyplatí se mít tuto bylinku po ruce a pěstovat ji na zahradě. Sazenice nebo cibule vysazujeme pod stromy nebo vyšší keře do vlhké zeminy. Pokud je alkalická, přimísíme rašelinu. Drobné cibulky česneku medvědího můžeme vysazovat také v listopadu podobně jako cibulky okrasných cibulovin kvetoucích na jaře. I drobné květy tohoto česneku zkrášlí jarní zahradu.

Tak kvete Allium ursinum

Květy česneku medvědího dokážou na jaře obílit podrost lužního lesa, ale i zahradní zákoutí; foto Shutterstock

  • Při výsadbě počítáme s tím, že vegetační období medvědího česneku je poměrně krátké. Cibule raší v březnu, během dubna až června vyrostou listy, vykvétají květy a tvoří semeníky.

Koncem června, začátkem července listy žloutnou a zasychají, cibule pak odpočívá v zemi do následujícího jara. Pokud cibule budeme přesazovat, mějme na paměti, že na rozdíl od jiných cibulovin velmi brzy po vyjmutí z půdy vysychají a nelze je dlouhodobě skladovat.

Vypěstovat sazenice ze semen trvá poměrně dlouho. Vyséváme na podzim tak, aby semena přemrzla a poté na jaře vyklíčila. Rostlinka vytváří drobnou cibulku, kterou dále pěstujeme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x