Živé ploty s plody pro sklizeň: keře malin, ostružin a kříženců

6. 2. 2021

Hranici pozemku lze vymezit také ostružiníky, ostružinomalinovými keři a maliníky a to pnoucími, které potřebují oporu.

Postačí natáhnout několik pater drátu ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe a na ně rostliny vyvazovat.

Maliníky potřebují ještě další opatření. Na rostlině ponecháme nově přirůstající výhony a vyplozené buď na podzim, nebo na jaře odstřihneme. Nové, nad míru bujné výhony po jaru zkrátíme.

Pnoucí maliníky a keře ostružinomalin jsou za mírných zim jen částečně opadavé. Sázejí se 0,5–1 m od sebe. Mají-li rostliny bránit vstupu psů či drůbeže na naší zahradu, první patro natahujeme dosti nízko nad zemí, aby se pod ním nezvaný host neprotáhl.

Odrůda Karaka Black, trnitý ostružiník

Trnitý ostružiník Karaka Black

Rostliny jsou ostnité, ve druhém až třetím roce vytvářejí špatně prostupnou hráz, v červenci obalenou lákavým ovocem. Ovoce láká i ptactvo.

Pokud jsou sazenice hůře dostupné, snadno se množí hřížením, lze je i zjara a v létě řízkovat. Čerstvě zakořeněné a na podzim vysazené sazenice chráníme před mrazy vyšší vrstvou mulče. Může jím být substrát, rašelina, kompost, listí. V dalších letech snesou výhony mrazy bez větší újmy.

Odrůdy Tayberry Gorda, Zwarte Framboise, Bristol, Karaka Black nevytvářejí podzemní výběžky, neobjevují se tedy jinde, než je vysadíme.

Zwarte Framboise, odrůda maIiníku východního

Zwarte Framboise, plazivé výhony maIiníku východního jsou nepříjemně trnité. Podobně např. odrůda Bristol.

Maliny pnoucích keřů se mohou od svých známějších vzpřímeně rostoucích mohou odlišovat barvou plodů, i tím kdy zrají. Remontantní plodí a zrajou poprvé v srpnu a podruhé začátkem příštího léta.

Maliníky však rády odnožují a zaplevelují okolí. V sousedním trávníku často sečeném to nebývá problém, ale u plotu je mnohdy nezastaví ani podezdívka se základy v půlmetrové hloubce.

Pruty malin k drátěnce nevyvazujeme, ty skrze ní pravidelně proplétáme, tak jak přirůstají. Když si malin měsíc nevšimneme, narostou tak, že je už neohneme. Musíme je tedy k drátěnce přivázat.

Malinoostružiny, maliny a ostružiny jsou poměrně vzácné a dobré ovoce. Pokud o ně pečujeme, dají výnos i několik kg ovoce za sezonu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 1. 2025

Řez ovocných dřevin v lednu: jabloně, hrušně, rybíz, angrešt

Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x