Vyvýšený záhon: Kdy bočnice stavět na betonový základ

24. 2. 2023

Koncem února zahrada ještě odpočívá. Máme čas pořídit do nastávající sezony něco nového. Vyvýšený záhon je dobrý nápad, navíc praktický.

Tu a tam máme ještě přezimující zeleninu, ale jinak jsou záhony prázdné. Čekají na předpěstovanou sadbu. Máme chvíli na to, abychom vylepšili uspořádání zahrady.

vyvýšený záhon pomůže s optickým rozdělením zahrady

Vyvýšený záhon je vedle jiného prvkem, který může zahradě přinést řád

Kdo se rozhodne postavit vyvýšený záhon, musí pro materiál. Nejspíš pro dřevo, případně dřevoplast. Dá se však stavět také z kamene, gabionu, ba i  plechu. Důležitým krokem bude volba rozměrů, především správné výšky. Co je k tomu dobré promyslet?

Vyvýšený záhon není zadarmo

Pokud si chceme usnadnit péči o rostliny nebo překonat nějaký svůj zdravotní handicap, měli bychom věnovat výšce záhonu velkou pozornost.

Nespleteme se, když vsadíme na rozpětí 0,8–1 m. Pokud měříme méně než 160 cm nebo jsme na invalidním vozíku, je pohodlná výška 60–70 cm.

vyvýšený záhon je víc než praktický

Vyvýšený záhon ocení i ti, kteří mají zdravotní omezení

Větší komfort sebou ovšem nese vyšší náklady na materiál a množství hmoty, která se do záhonu vejde. 

  • Šířku volíme podle délky svých rukou. Pokud přesáhneme 120 cm, můžeme mít problémy pohodlně dosáhnout tam, kam potřebujeme. Samo sebou, že u některé zeleniny musíme být opatrní. Kupříkladu tyčková rajčata nebo pnoucí fazole bychom měli opatřit oporou, abychom měli bohatou úrodu.
  • Délkou většinou omezeni nejsme. Podstatné však je, abychom nevědomky nepostavili v zahradě překážku, kterou budeme muset často obcházet. Dva metry je ještě únosná délka pro větší zahrady, ale vhodnější je držet se rozmezí 120 až 180 cm.
Stylové provedení vyvýšených záhonů

Konstrukce vyvýšených záhonů může usnadnit jejich údržbu a výměnu substrátu

Kdy stavět nízké záhony?

Především tehdy, kdy se potýkáme se špatnou půdou. To se může přihodit na pozemku vedle novostavby, ale například i tam, kde probíhaly úpravy svažitého terénu. Vyvýšený záhon pořídíme, abychom aspoň v něm měli kvalitní zeminu. Postačí k tomu menší množství kompostu.

Nízké ohrazení má význam, pokud pouštíme na zahradu vodní drůbež například indické běžce. Je to také dobrá obrana proti prorůstání trávníku. Zde volíme nejčastěji výšku 15–30 (50) cm.

Kompost s vyvýšeným záhonem

Kompost v pohledném tvaru a materiálu

Vyvýšený záhon a impregnace

U nízkých dřevěných vyvýšených záhonů obvykle neřešíme trvanlivost prken, protože je za pár let snadno vyměníme. Velkou péči naopak musíme věnovat vysokým dřevěným vyvýšeným záhonům. Ty by nám měly vydržet 20 let a více.

Fošny vyžadují impregnaci a vydláždění podloží, na kterém konstrukce stojí.  Vnitřek můžeme vyložit nopovou nebo rybníčkovou fólií.

vyvýšený záhon někdy vyžaduje betonový základ

Pod velké fošny je dobré udělat betonový základ

Dlouhé vysoké záhony ze slabších fošen nebo prken pro jistotu ještě zpevníme příčnou výztuží, aby se nezdeformovaly.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x