
Indičtí běžci v okrasné zahradě: proti slimákům a pro krásu
5. 2. 2023Před lety jsme bránili zahradu před plzáky sběrem. Sbírali jsme hlavně brzy ráno. Pak nás zaujali indičtí běžci a pustili jsme se do chovu.
Koncem února zahrada ještě odpočívá. Máme čas pořídit do nastávající sezony něco nového. Vyvýšený záhon je dobrý nápad, navíc praktický.
Tu a tam máme ještě přezimující zeleninu, ale jinak jsou záhony prázdné. Čekají na předpěstovanou sadbu. Máme chvíli na to, abychom vylepšili uspořádání zahrady.
Kdo se rozhodne postavit vyvýšený záhon, musí pro materiál. Nejspíš pro dřevo, případně dřevoplast. Dá se však stavět také z kamene, gabionu, ba i plechu. Důležitým krokem bude volba rozměrů, především správné výšky. Co je k tomu dobré promyslet?
Pokud si chceme usnadnit péči o rostliny nebo překonat nějaký svůj zdravotní handicap, měli bychom věnovat výšce záhonu velkou pozornost.
Nespleteme se, když vsadíme na rozpětí 0,8–1 m. Pokud měříme méně než 160 cm nebo jsme na invalidním vozíku, je pohodlná výška 60–70 cm.
Větší komfort sebou ovšem nese vyšší náklady na materiál a množství hmoty, která se do záhonu vejde.
Především tehdy, kdy se potýkáme se špatnou půdou. To se může přihodit na pozemku vedle novostavby, ale například i tam, kde probíhaly úpravy svažitého terénu. Vyvýšený záhon pořídíme, abychom aspoň v něm měli kvalitní zeminu. Postačí k tomu menší množství kompostu.
Nízké ohrazení má význam, pokud pouštíme na zahradu vodní drůbež například indické běžce. Je to také dobrá obrana proti prorůstání trávníku. Zde volíme nejčastěji výšku 15–30 (50) cm.
U nízkých dřevěných vyvýšených záhonů obvykle neřešíme trvanlivost prken, protože je za pár let snadno vyměníme. Velkou péči naopak musíme věnovat vysokým dřevěným vyvýšeným záhonům. Ty by nám měly vydržet 20 let a více.
Fošny vyžadují impregnaci a vydláždění podloží, na kterém konstrukce stojí. Vnitřek můžeme vyložit nopovou nebo rybníčkovou fólií.
Dlouhé vysoké záhony ze slabších fošen nebo prken pro jistotu ještě zpevníme příčnou výztuží, aby se nezdeformovaly.
Foto Shutterstock
Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.