Plánujete novou zahradu? Zvažte investici elektrifikace

3. 6. 2021

Pokud stavíte nový dům nebo jste se rozhodli pro rekonstrukci, věnujte pozornost i renovaci zahradních částí pozemku. Zejména rozvod elektřiny po zahradě je současným trendem, který dnes může působit jako výstřelek, ale za čas za něj budete vděční.

Proč je lepší rozvod elektřiny spojit se stavbou či rekonstrukcí?

Elektřina se rozvádí podzemními kabely, které se umisťují do hloubky několika desítek centimetrů. Je tedy nutné počítat s tím, že elektrifikace starší zahrady si vždy vyžádá výkopové práce, které nadělají spoustu nepořádku. Často budete muset rozkopat i chodníky a terasy. Raději vše udělejte ve chvíli, kdy můžete tuto činnost spojit s dalšími stavebními pracemi.

Je fajn, když elektrickou pilu můžeme použít kdekoliv v zahradě a kdykoliv

Plánujete novou zahradu? Pamatujte také na rozvod elektřiny. Bude se hodit. Foto Pixabay.

V první řadě osvětlení

Velmi populární je dnes v zahradě přítomnost zahradního osvětlení. Různé varianty světel využívající solární energii v kombinaci s baterií, díky které světlo svítí v noci, bohužel zatím nejsou natolik kvalitní a spolehlivé, aby nahradily klasické světlo zapojené v elektřině. Kam kolik světel umístit, konzultujte se zahradním architektem, aby byl výsledek co nejlepší.

I relaxační zázemí potřebuje elektřinu

Také pergola či zahradní altán jsou mnohem praktičtější, pokud mají zabudované osvětlení a elektrickou zásuvku. Můžete tak snadno zapojit elektrický gril, malou ledničku či reproduktory. I osvětlení se může hodit, pokud se vám v létě protáhne zahradní oslava.

Údržba a kutilství pohodlněji

K zahradě patří spousta práce s její údržbou, čas na ní tráví i nadšení kutilové. Zapomeňte na desítky metrů dlouhé prodlužovací kabely, kterými si přivedete elektřinu z domu či garáže. Po zahradě lze chytře umístit zásuvky, do kterých můžete zapojit sekačku, pilu nebo další spotřebiče jako míchačku, vrtačku, vysokotlaký čistič a cokoliv dalšího.

Zapomenout nesmíme ani na přívod elektřiny k bazénu, díky kterému budete moci zprovoznit filtrační systém.

Zkontrolujte, zda neplatíte více než je nutné

Protože spotřeba elektřiny neustále roste a vinou regulací jsou postupně odstavovány uhelné elektrárny, elektřina postupně zdražuje. Protože státy a firmy dnes musí investovat do nových moderních elektráren s dražší výrobou, cena elektřiny nejspíš poroste i v budoucnu. Podívejte se proto na aktuální ceny na trhu a zvažte, zda nebude výhodnější změnit dodavatele. Velká část odběratelů totiž dnes platí více než je nutné.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 7. 2022

Kdy probírat hrozny, aby vzrostla kvalita bobulí vinné révy

Vysokou násadu stolních hroznů můžeme regulovat, tím zvýšíme nejen jejich kvalitu, ale i vyzrálost. Jakmile mají bobule velikost hořčičného semínka, je vhodné na místech se stísněnými plody vystřihnout špičatými nůžkami celé hrozny.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x