Malý skleník stojí rozhodně za úvahu a realizaci

8. 6. 2023

Skleník zcela jistě zpříjemní a ulehčí zahrádkářům zimu. Přezimují zde rostliny, předpěstují si sadbu a sklízí zeleninu déle než ze záhonů.

Skleník zapuštěný do země

Tento druh skleníku má tu výhodu, že je lépe chráněn proti zimním mrazům a práce při zateplování a stínění střešních oken je mnohem jednodušší, neboť jsou nízko nad zemí.

Skleník umístíme na zcela nezastíněné místo, podélnou osou ve směru sever – jih. Pozor si dáme i na vzdálenější stromy, které v zimě vrhají dlouhé stíny.

Cihly na skleník by měly být pálené,

Ke stavbě používáme dobře pálené cihly

První způsob

 • Základ skleníku vykopeme do hloubky 100 cm, v šířce asi 230 cm a v potřebné délce. Šířka je dána tím, jak daleko při dané hloubce cestičky dosáhneme, abychom mohli dobře ošetřovat záhony a abychom dosáhli například při zalévání i k rostlinám na kraji, těsně u skla.
 • Pro zdi vykopeme základy ještě 20 cm pod úroveň dna skleníku. Postavíme je nejvýše 20 cm nad úroveň okolního terénu.
 • Zdi skleníku postavíme z dobře pálených cihel, použít můžeme také cihly z kamene nebo betonu. Z cihel můžeme vyzdít i čelní stěny a štíty skleníku.
 • Uvnitř skleníku uděláme 60 cm širokou cestičku z betonu nebo vydlážděnou dlaždicemi, cihlami nebo kostkami. Cestička má být vyvýšena a má mít sklon na strany.
 • U vchodu zvenčí uděláme u skleníku malou předsíňku, aby v zimě při otevírání dveří, nešel studený venkovní vzduch přímo dovnitř, což by rostlinám neprospívalo.
 • Pokud je skleník v místě, kde do něj vcházíme bez schůdků, je vše snazší. Pokud v něm máme schůdky, je možná lepší, když je umístíme zvenku a dveře skleníku se budou otevírat dovnitř.
 • Na položení oken zhotovíme jednoduchou střešní konstrukci, např. z kovových profilů. Silnější trámky položíme na podélné zdi a na štít skleníku a spojíme je slabšími bočními trámky nebo silnějšími latěmi nebo kovovými profily. Na tuto kostru upevníme trvalá nebo pařeništní okna.
 • Proti stékání vody dáme na hřeben malou plechovou stříšku a podélné spáry mezi jednotlivými okny zalištujeme.

Druhý způsob

 • Ze zapuštěného skleníku všechnu zeminu nevyneseme. Jeho prostředkem uděláme chodbičku širokou jen 60–80 cm, kterou z boků buď vyzdíme, nebo vybetonujeme. Hluboká by měla být zhruba též 1 metr.
 • Základy takového skleníku jdou jen cca 60 cm hluboko, boční skla jsou pak umístěna do výšky od 40 cm výšky.

  Vyhloubená chodbička ve skleníku

  Skleník se zapuštěnou chodbičkou

V takovém skleníku se topí prakticky jen na ohřátí objemu vzduchu, ideálně topením na bočních stěnách nad úrovní půdy. Popřípadě půdním topením umístěný v takové hloubce, aby nedošlo k jeho poškození při manipulaci se zeminou v záhoně, při její výměně či zpracování.  Vedení je buď plastové nebo kovové a vháníme do něj teplou vodu. Popřípadě v něm topíme podobně jako v pařeništi. Hluboké záhony pak každoročně vyvážíme a zavážíme čerstvým hnojem jako pařeniště.

Vhodný materiál na skleník a šikovné vychytávky

I když hovoříme o skleníku, nemusí být materiál, kterým konstrukci pokryjeme jen sklo. Výhodné a lepší z hlediska tepelné izolace použití vícevrstevných plastů s komůrkami, nebo-li polykarbonátů:

 • Takové materiály mají velmi dobré izolační vlastnosti.
 • Jsou lehké, kroupami a jinými nárazy prakticky nerozbitné.
 • Prodávají se v různých tloušťkách, bez i s UV filtrem.
 • Rozptylují světlo a teploty pod nimi tak výrazně nekolísají jako pod sklem.
Střešní větrání

Ve skleníku je v létě nutné větrat

Výhodou je, pokud se dá boční nebo zadní strana skleníku ze strany, kde není vstupní chodbička otevřít tak, aby se ze záhonů dala zem vyhazovat nebo na kolečku vyvážet. Současně tak můžeme poměrně snadno zase vrátit materiál na založení záhonů.

Dobře uděláme, pokud si skleník vybavíme větší nádobou na vodu pro snadnější zalévání a vhodným stíněním ve dnech s intenzivním slunečním svitem.

Prostorové uspořádání

K lepšímu využití prostoru pod hřebenem skleníku mohou sloužit závěsné poličky.

Pro pěstování rostlin ve skleníku buď zhotovíme v úrovni okolní půdy police či stoly, položené na rámy. Na ně se dá vrstva zeminy, v níž se pěstují rostliny. Vrstva zeminy se v nich, topením umístěným pod stoly, vcelku snadno prohřívá a dá se jednoduše vyměnit. Pod stoly je jinak místo na mnoho věcí, jako jsou květináče, substráty na výsevy, sázení a další.

Vytápění a správná teplota

Zapuštěný sklením  mívá velmi často vytápění. Kde nemáme jiné energetické zdroje než dřevo a uhlí, je nejčastější kanálové topení s topeništěm umístěným v předsíňce skleníku. Teplo je vedeno kanálem z cementových nebo keramických trubek natažených po celé délce skleníku. Ty ústí na druhé straně komínem. Dbáme na to, aby měl komín dobrý odtah. Kanál může být i z cihel nebo z rour z pozinkovaného plechu, aby ve vlhkém prostředí skleníku tak snadno neprorezavěly. K vytápění jsou vhodná i pilinová kamna.

Ve skleníku udržujeme teplotu podle potřeby pěstovaných rostlin:

Předpěstování rajčat ve skleníku

Semenáčkům rajčat se ve skleníku daří; foto Shutterstock

 • Otužilejší rostliny, jako je sadba košťálovin a salátu a dále ředkvičku, salát, karafiáty, mečíky, bramboříky, azalky apod. pěstujeme při denních teplotách 14–18 °C a  nočních o asi 5 °C nižších.
 • Teplomilnou zeleninu a květiny, jako jsou rajčata, okurky, lilky, papriky i jejich sadbu, begonie, orchideje, hyacinty aj. pěstujeme při denních teplotách 18–22 °C a v noci opět teplotu snížíme.

Stoupne-li ve skleníku za teplých slunečných dní nadměrně teplota, větráme dveřmi, u jiných typů i větracími okny.

Kresby K. Zemková, foto O. Fáměra, Shutterstrock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x