Konstrukce skleníku reaguje na počasí. Jaký materiál zvolit?

25. 2. 2024

Seriál „Skleník po celý rok“ od MoravoSeed AKADEMIE.

Jaký materiál vybrat pro konstrukci skleníku? Vycházejme z faktu, že častá kondenzace vlhkosti vyžaduje řešení odolné vůči korozi.

s výběrem materiálu si dáme záležet

Dobře si zvážíme v výhody a nevýhody materiálu pro konstrukci skleníku

Rámy skleníku se nejčastěji vyrábějí z oceli chráněné pozinkovaným povrchem, z hliníkových profilů nebo z profilů z polymerových materiálů.

  • Pro velmi malé skleníky a pařeniště jsou vhodné polymerové profily.
  • Pro větší skleníky se používá ocel a hliník.

Hliník je podstatně dražší oproti oceli, za to je hliníková kostra prakticky věčná. Současně lépe vede teplo a zdánlivě by tedy měl poskytovat horší tepelnou izolaci, ale díky možnosti použit tvarově složitější profily, je tato nevýhoda téměř eliminována.

Ocelová konstrukce dříve či později podléhá korozi, která nejenže kazí vzhled skleníku, ale také rezavé skvrny snižují průhlednost skla nebo polykarbonátu.

Čím méně spár ve skleníku, tím lépe

Skleník je vystaven velmi vysokému mechanickému zatížení vlivem větru, sněhu, deště a teplotních rozdílů. Logicky tedy platí, že čím více je mechanických spojů, tím je více problémů jak s montáží skleníku, tak s jeho provozem.

Pokud to rozpočet jen trochu dovolí, dejte přednost svařovaným hliníkovým skleníkům s minimálním počtem montážních dílů oproti konstrukci prodávané v krabici o rozměrech o něco větších než jeden metr.

  • Ideální jsou svařované skleníky s dobrou ochranou svařovaných spojů.

Okna a dveře, podstatná součást skleníku

Někdy je výběr správných oken a dveří bohužel podceňovaný. Nevhodné konstrukční řešení vede na jaře k velkým tepelným ztrátám, což snižuje komfort rostlin a zvyšuje náklady na umělé vytápění.

Okna

Větrací plocha je vždy kompromisem. Celková plocha větracích oken závisí především na regionu, ve kterém se skleník nachází. V chladnějších oblastech si vystačíte s menší plochou, například asi 1 m2 na skleník o rozměrech 3×6 m2.

větrací plochy ve skleníku

Velikost větrací plchy je velmi důležitá

Čím je oblast teplejší, tím větší plocha oken je zapotřebí. V nejteplejších oblastech je třeba mít v létě kromě oken otevřené i dveře.

Nedostatečná plocha oken způsobuje, že rostliny trpí přehříváním a vlivy nadměrné vlhkosti.

Větrací plochu ovlivňuje také výběr plodin pěstovaných v létě. Každá plodina má svůj vlastní rozsah komfortních teplot.

  • Meloun nebo okurka poměrně snadno snášejí teploty 35 °C a vyšší.
  • Rajčata naopak velmi špatně snášejí i krátkodobé přehřátí. V závislosti na odrůdě lze pozorovat sterilizaci pylu již při teplotě 28-32 °C. V horkých oblastech je ve sklenících na rajčata lepší zvolit konstrukci, která umožňuje demontáž celých panelů ze štítu skleníku nebo spodní části bočnic.

Konstrukce oken by měla umožňovat instalaci automatických mechanismů otevírání oken. Ideální je, pokud jsou součástí vybavení skleníku. Tak se dá očekávat, že parametr hydraulického válce bude odpovídat hmotnosti okna. Vhodnější jsou konstrukce s velkými okny. Jedno velké okno je vhodnější než dva malé.

Kromě celkové větrací plochy je důležité i jejich umístění. Tím byste se také měli řídit při pěstování jednotlivých druhů plodin. Rajče má rádo intenzivní větrání, takže skleník musí mít okna jak v horní, tak v dolní části skleníku a v létě se dveře často drží otevřené. Okurka naopak velmi špatně snáší průvan. Má ráda vysokou vlhkost, postačí pak horní větrání.

Dveře

Konstrukce dveří není rozhodující. Mnohem důležitější je velikost dveří. Malé dveře snižují tepelné ztráty, ale ztěžují manipulaci a neumožňují dodatečné větrání. U velkých dveří je tomu naopak. Proto je lepší upřednostnit dvoukřídlé dveře, nebo pokud to velikost skleníku umožňuje, vybavit dvoje dveře. Jedny malé pro použití na jaře a druhé maximálně velké pro použití v létě.

dveře ve skleníku

Velikost dveří zásadně ovlivňuje manipulaci s nimi

MoravoSeed AKADEMIE

 

 

Foto Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x