Jak založit svou první zahradu, aby se nám líbila  

3. 3. 2023

Plánovat a realizovat svou první zahradu, to je činnost, kterou neděláme každý den. Co podniknout, abychom se vyvarovali chyb?

Prázdný pozemek je jako nepopsaný papír. Mnohdy nám schází znalost, zkušenost nebo představivost, jak první zahradu pojmout a jak naplánovat její realizaci. Proto je důležité si na začátku říct, jak chceme zahradu využívat a co vše na ní chceme mít.

Plánek na památku

Plánek zahrady

Začátečnické chyby

Někteří se rozhodnou pro řešení v podobě návštěvy hobby marketu, kde nakoupí první rostliny, které je zaujaly výraznou pestrostí. Bohužel se často jedná o rostliny, které jsou nekvalitně roubované na kmínku. Ty bůhví proč bývají v sortimentu pro hobby trh zastoupeny velmi často.

S ohledem na to, co získáváme, bývají takové nákupy ještě k tomu řádně předražené.  Za cenu dvou tří takových drobných bizarností bychom pořídili třeba pěkný mladý strom se založenou korunou. Ten tam však povětšinou neprodávají. Pro něj si musíme ke skutečnému zahradníkovi nebo školkaři.

  • Typické pro první výsadbu bývá, že ji chybně umístíme k plotu, doprostřed trávníku nebo bez konkrétní myšlenky prostorového uspořádání ostatních věcí.

Je to podobné, jako kdybychom se snažili zabydlet prázdný byt krepovými růžemi z pouti, ale zapomněli jsme, že nám vlastně schází sporák, postel, stůl a židle.

Svou první zahradu nemusíme vykácet

U starých a starších zahrad se stává, že začátečník neuváženě vykácí to nejhodnotnější na pozemku. Vzrostlé pěkné stromy, často i staré ovocné bývají hlavní hodnotou zahrady. Rostly často mnohá desetiletí.

Původní zahrada

Pozemek pro první zahradu

Přitom jejich plnohodnotné náhrady se nemusí noví majitelé ani dočkat. Navíc dávají vzrostlé stromy majitelům možnost kolem rozvinout nápad nové zahrady. Nekoncepční kácení vytvoří z pozemku onen prázdný papír, nad kterým pak lze bezradně stát.

Jak tedy začít lépe? Než se pustíme do nákupu rostlin pro svou první zahradu, položíme si několik praktických otázek, které se týkají naší představy o prostorovém a provozním užívání zahrady:

Je dům důstojným partnerem zahrady?

Dům původně skrytý v zeleni se po prvních zahradních úpravách ocitne ve středu lidské pozornosti. Až tehdy  zjistíme, že jsme s jeho vzhledem nespokojeni. Můžeme oslovit architekta, který z těžkopádné fasády vytvoří  prvek, který zapadne do charakteru zahrady.       

Jaký je přístup z domu do zahrady? Vyhovuje nám například terasa?

Obojí stojí za to upravit tak, abychom si zahradu užili co nejvíce. Rozhodně nebudeme litovat, pokud si zvětšíme nedostatečně velkou terasu nebo si vytvoříme nové dveře z hlavní obytné místnosti.

Kudy vedou přes zahradu inženýrské sítě a ochranná pásma?

Tato místa musíme zohlednit při výsadbách, výkopech a zahradních stavbách.

Potřebujeme zahradní domek nebo kůlnu?

Na zahradě se neobejdeme bez sekačky a dalšího zahradního náčiní, zahradního nábytku, kol a pod. Proto bychom měli počítat s vybudováním zahradního domku pro skladování těchto věcí. Je důležité si dobře rozmyslet, jak by měl být velký a co vše v něm chceme uskladnit.

Kolik aut bude na pozemku parkovat?

Často si proměníme garáž v kůlnu a následně nám schází místo pro parkování automobilů. Lépe je plánovat dopředu, aby kůlna byla kůlnou a garáž zůstala garáží. Zvažme také, zda nám nepostačí lehký přístřešek na parkování, umístěný a provedený tak, aby nekazil dojem ze zahrady.

Jak velký dřevník budeme potřebovat?

Velikost, umístění a přístupová cesta závisí na tom, zda dřevem topíme, nebo pouze sem tam přitápíme. U pravidelného topení je žádoucí zpevněná přístupová cesta, jinak si v trávníku vyšlapeme bahnitou stezku.

Je třeba zřizovat kompost?

Jednoznačně ano. U běžné zahrady počítejme s místem pro větší dřevěný kompostér. Kompostování listí, posekané trávy a drcených větví nám přinese dvojí užitek. Zbavíme se zahradního odpadu a získáme kvalitní kompost pro naše pěstitelské počiny.

                                                   

Kompost je i pro první zahradu nezbytný

Uzavřený kompostér s průduchy, foto Shutterstock

Jak a odkud bude řešené zalévání zahrady?

Předem zvažme, zda chceme budovat studnu, promysleme si umístění jímky na dešťovou vodu, ale i místo pro sud u okapu, který využijeme při zalévání konví.

Jaká je vazba mezi zahradou a okolím? Cítíme na pozemku nedostatek soukromí?

Podstatná otázka pro spokojené užívání zahrady! Uvědomme si, které pohledy z okolí jsou nám nepříjemné. Způsobů, jak toto změnit, je mnoho. Využít můžeme zeleň nebo drobnou, clonící výstavbu.

Mysleme současně ale i na pozitivní výhledy ze své zahrady, které nám mohou udělat skvělou službu. Výhledy do krajiny, na krásné stromy, působivé stavby v širším okolí. Zjistěme si v územním plánu obce, zda se v důležitých výhledech plánuje nová zástavba a případně s ní dopředu počítejme.

Jak pro první zahradu vyvážit slunce stínem?

Obojí budeme v zahradě potřebovat. Při jejím plánování zohledněme pohyb slunce a při umisťování jednotlivých prvků zahrady mysleme na slunce a dopadající stíny a pracujme s nimi. Zahrada bez stinných míst je po část roku neobyvatelná.

Slunce bude pro první zahradu také důležité

Zjistit si pohyb slunce v ročních obdobích, to může být pro první zahradu důležité

Jaká je na pozemku půda? Drží se v některých částech zahrady déle voda?

Kvalita půdy bude mít vliv na výběr rostlin a někdy i na způsob výsadby. Například vysoká podzemní voda a jílovitá půda může znemožnit zdárný růst rostlin. Měli bychom zvážit vhodný výběr rostlin, drenáže nebo jejich vyvýšené vysazování.

Foto a kresby: autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2024

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x