Co by měla mít útulná zahradní stavba? Pěkné chráněné místo

26. 1. 2021

Zahradní pavilony, domky, pergoly a altány se už dávno staly důležitými součástmi zahrad, ve kterých se člověk cítí zvlášť příjemně a bezpečně.

Zastřešení chrání před poledním úpalem, umožní nerušené posezení při letní přeháňce. Zahradní stavbu umístěte nejlépe tam, kde vládne klid, odkud je pěkný výhled. Tu správnou atmosféru zákoutí se stavbou vytvářejí prvky, jakými jsou pnoucí rostliny, živé ploty, trvalkové záhony nebo vodní plocha.

Nabízíme na fotografiích několik inspirativních řešení zahradního přístřeší:

Perla zahrady

Velkoryse pojatý altán si nezaslouží stát někde v koutě. Jeho krása vyniká nejlépe na rozcestí v pestrém společenství trvalek. Pod střechou z dřevěného šindele trůní velká kruhová lavice, z níž je vidět do všech stran.

Na výsluní

Perla zahrady

Jako na zámku

Kovová besídka působí vzdušně a elegantně a v zeleném hávu z pnoucích růží a plaménku nabízí příjemné soukromí. Hodí se jak před moderní vilku, tak k venkovskému stavení.

Dva v jednom

Často vídaná dřevěná konstrukce slouží jako pergola zastřešující patio u domu a zároveň poskytuje perfektní oporu pro stálezelený břečťan. Až ji celou poroste, ponoří odpočívadlo do chladivého stínu.

Rafinované maskování

Součástí této pergoly jsou působivé sloupy v románském stylu a cihlová zídka, která při sezení dává pocit bezpečí a chrání před větrem. S okolím ji přirozeně propojuje bujně rostoucí vistárie (Wisteria).

Utajené umístění

Skoro utajené umístění

Za každého počasí

V altánu s prosklenými bočními stěnami je vlídně od jara do konce sezony. Číst si, poslouchat oblíbenou hudbu nebo se jen kochat výhledem do záhonů je tu možné i za deštivého počasí.

Za každého počasí

Chrání za každého počasí

Živá střecha

Ani zahradní domek, ve kterém se brousí nářadí, připravují výsevy a množí rostliny, nemusí vypadat nudně. Žádoucí oživení přináší zelená střecha ze suchomilných rozchodníků, netřesků a mateřídoušky.

Na samém konci

Alespoň jedno chráněné místo k sezení by mělo stát v tom nejklidnějším koutě zahrady, třebaže k němu od domu vede dlouhá a klikatá cesta. Čím více zeleně ho obklopuje, tím lépe.

Uklidňující modrá

Pohodlná lavice s krytými zády je prostorově úspornou variantou, která se hodí i na malé patio. Bytelná střecha přijde vhod v době poledního úpalu. Nejen stín, ale i sytě modrý nátěr přispívá ke zklidnění mysli.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x