Zahradní zákoutí: Voda přitahuje zrak i živočichy

27. 4. 2021

Je krásné, když se v zahradě zrcadlí vodní hladina. A ještě krásnější, když se po ní prohánějí bruslařky a vodoměrky. Voda dává zahradě život.

Voda přitahuje spoustu pozoruhodných živočichů, bez kterých by na zahradě bylo tak trochu smutno. Přidejte k nim pár vodních či bahenních rostlin a vaše soukromá oáza získá neopakovatelné kouzlo. Možností, jak vodní plochu upravit je bezpočet. Tady je trocha inspirace:

Osvěžující geometrie

Kulaté jezírko přináší vítané zpestření mezi okrasné záhony s ostrými úhly. Voda vytváří klidný protipól k pestrým květům a kamenné bordury celou kompozici úhledně sjednocují.

Pod zelenou střechou

Na klidné hladině se jako v zrcadle odráží mozaika z listů a oblohy. Udržované stromy, zimostrázy v nádobách a lem z okrasných trav dodávají tomuto vodnímu dílu moderní šmrnc.

Tůňka nejen pro žáby

Malá tůňka je hotová za pár hodin. Později se na ní roztančí vodoměrky a rozezní žabí chór. Mělká voda udělá radost taky ptáčkům, kteří sem přiletí uhasit žízeň. Křeslo zve k tichému pozorování jejich života.

Zahradní tůň

Tůňka nejen pro žáby

Pramínek v džungli

Zeď skýtá oporu pnoucím rostlinám. Když se mezi nimi zablyští pramínek vody, který dopadá do kamenného koryta před zdí, vznikne neobyčejný vizuální i zvukově malebný doplněk zahradního prostoru.

Poklidné zátiší

Obdélníkovité jezírko zapuštěné mezi kamennými deskami zkrášlují listy leknínů a také stylová nádoba s protékající vodou. Formální úprava přináší požitek pro oči i pro uši.

Malebná divočina

Lekníny, prustky, orobince a kypreje kopírují bujnou vegetaci na břehu z oblázků a nádrži s různě hlubokými zónami vtiskují přírodní vzezření. Vodní rostliny přijímají látky z usazenin a udržují biotop v čistotě.

Malebná divočina

Malebné zákoutí zahrady

Balzám pro duši

Chvíle klidu strávená na dřevěné palubě u rybníčku vydá za týdenní dovolenou. Mělo by na ní být místo aspoň pro dvě lehátka, ze kterých se vodní svět pozoruje daleko pohodlněji než ze zarostlého břehu.

Voda přítel člověka

Balzám pro duši

Vodní mini zahrádka

I jezírko ve starém škopku nebo v sudu od vína, z něhož vykukují přesličky a puškvorce, má svůj půvab. Za letního vedra přinese osvěžení i do té nejmenší zahrádky, na terasu či balkon.

Zahrádka ve vaničce

Vodní mini zahrádka

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x