Které kvetoucí rostliny vybrat pro břehy zahradního jezírka
24. 5. 2022Pobřežní rostliny až na výjimky potřebují dost vláhy. Snesou dočasné zaplavení. Ale hlubší voda zahradního jezírka jim obvykle neprospívá.
Je krásné, když se v zahradě zrcadlí vodní hladina. A ještě krásnější, když se po ní prohánějí bruslařky a vodoměrky. Voda dává zahradě život.
Voda přitahuje spoustu pozoruhodných živočichů, bez kterých by na zahradě bylo tak trochu smutno. Přidejte k nim pár vodních či bahenních rostlin a vaše soukromá oáza získá neopakovatelné kouzlo. Možností, jak vodní plochu upravit je bezpočet. Tady je trocha inspirace:
Kulaté jezírko přináší vítané zpestření mezi okrasné záhony s ostrými úhly. Voda vytváří klidný protipól k pestrým květům a kamenné bordury celou kompozici úhledně sjednocují.
Na klidné hladině se jako v zrcadle odráží mozaika z listů a oblohy. Udržované stromy, zimostrázy v nádobách a lem z okrasných trav dodávají tomuto vodnímu dílu moderní šmrnc.
Malá tůňka je hotová za pár hodin. Později se na ní roztančí vodoměrky a rozezní žabí chór. Mělká voda udělá radost taky ptáčkům, kteří sem přiletí uhasit žízeň. Křeslo zve k tichému pozorování jejich života.
Zeď skýtá oporu pnoucím rostlinám. Když se mezi nimi zablyští pramínek vody, který dopadá do kamenného koryta před zdí, vznikne neobyčejný vizuální i zvukově malebný doplněk zahradního prostoru.
Obdélníkovité jezírko zapuštěné mezi kamennými deskami zkrášlují listy leknínů a také stylová nádoba s protékající vodou. Formální úprava přináší požitek pro oči i pro uši.
Lekníny, prustky, orobince a kypreje kopírují bujnou vegetaci na břehu z oblázků a nádrži s různě hlubokými zónami vtiskují přírodní vzezření. Vodní rostliny přijímají látky z usazenin a udržují biotop v čistotě.
Chvíle klidu strávená na dřevěné palubě u rybníčku vydá za týdenní dovolenou. Mělo by na ní být místo aspoň pro dvě lehátka, ze kterých se vodní svět pozoruje daleko pohodlněji než ze zarostlého břehu.
I jezírko ve starém škopku nebo v sudu od vína, z něhož vykukují přesličky a puškvorce, má svůj půvab. Za letního vedra přinese osvěžení i do té nejmenší zahrádky, na terasu či balkon.
Foto autorka
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.