Vyrobte si betonové koryto jako ze starých časů

29. 5. 2023

Staré kamenné koryto, jaké dříve sloužilo ke krmení nebo napájení užitkových zvířat, lze skvěle využít jako dekorativní nádobu pro květiny.

Kamenné koryto se postupem času stalo vzácností, a tak jeho obliba vyvolala zájem použít jiný materiál, než je kámen, ale s podobnými vlastnostmi. Řešení přineslo šikovným pěstitelům květin i dřevin novou výhodu – mohou si koryto sami vyrobit a ovlivnit jak jeho dekorativní vzhled, tak rozměry.

Nádoby na květiny je možné vyrobit z betonu

Z betonu je možné vyrobit nejrůznější nádoby na květinové kompozice

Navíc existují postupy, jak korytu či jinak tvarované nádobě na rostliny dát patinu a vyvolat dojem starobylého kousku s tajuplnou historií a trvalou životností.

Koryto na květiny i nádrž na vodu z betonu

Co potřebujeme k výrobě?

 • Dvě velké pravoúhlé plastové formy, které se díky rozdílným velikostem mohou vkládat do sebe.
 • Čtyři stejně velké korkové zátky.
NA výrobu betonových nádob použijeme nejrůznější nádoby

Licí formy vhodné pro výrobu velkého betonového koryta

Koryto krok za krokem

 • Namícháme si větší množství cementu. Na jeden díl portlandského cementu přijdou asi tři díly písku.
 • Větší formu z vnitřní strany dobře naolejujeme a postavíme na rovnou vodorovnou plochu.
 • Cementový tmel naplníme tak vysoko, aby výška byla stejná jako výška korkových zátek, zhruba 5 cm. Za účelem hutnění propichujeme cement tyčkou, abychom snížili obsah vzduchových bublinek. Formou můžeme případně několikrát prudce zatřást.
 • Pokud budeme do koryta později sázet květiny, vtiskneme nyní do měkkého cementu čtyři naolejované korkové zátky, a to v pravidelných rozestupech. Protlačíme je až na dno formy. Horní konce korkových zátek by měly být přesně v rovině s povrchem nalitého cementového tmele.
 • Korkové zátky později vyjmeme a vzniklé otvory poslouží jako odtokové dírky.
 • Nyní postavíme na cementovou hmotu menší plastovou formu, kterou jsme z vnější strany potřeli olejem. Rozdíl ve velikosti obou forem by měl být alespoň tak velký, aby mezi oběma nádobami, které jsou vloženy do sebe, vznikla dostatečně velká mezera pro vyplnění cementovým tmelem.

Korkové zátky poslouží též jako distanční vložky neboli rozpěrky mezi menší nádobou a dnem větší formy a automaticky zajišťují dostatečnou tloušťku dna pozdějšího koryta.

Při vyvažování vnitřní nádoby musíme rovněž dbát na jednotné rozestupy stran od vnější plastové nádoby, abychom později získali stejně silné stěny.

 • Do menší formy nyní vložíme několik závaží. Použít můžeme kameny, cihly, betonové misky apod. U větších koryt od délky přibližně 70 cm bychom jimi neměli šetřit. V tomto případě použijeme závaží o váze až 30 kg, aby miska v průběhu tvrdnutí nevyplavala na povrch.
 • Meziprostor mezi oběma formami opatrně plníme cementovým tmelem, dokud nedosáhneme požadované výšky pozdějšího betonového koryta. Měkký cement za účelem hutnění propichujeme tyčkou.
 • Klademe důraz na přesné vyrovnání obou forem. Podle toho, jak rovnoměrně a symetricky jsme cement vyrovnali, bude výsledek finálního výrobku efektnější.

  Meziprostor vyplňujeme až k okraji cementemm

  Vzniklý meziprostor vyplníme cementem až do požadované výšky

Koryto potřebuje dobře zatvrdnout

V závislosti na velikosti nádoby potřebuje beton i při vysokých venkovních teplotách nejméně 3 dny, než je dostatečně pevný a než můžeme hotové dílo opatrně vyjmout z formy. V chladnějších dnech vyčkáme ještě několik dalších dní, abychom koryto při vyjímání nepoškodili!

Na jeho spodní straně v zatvrdlém betonu najdeme znatelná místa, kam jsme původně zatlačili korkové zátky. Ty vhodným nářadím opatrně vydloubneme.

Mělké koryto vyrobené ze dvou velkých maltovníků můžeme dobře využít i jako kašnu.

Obdobným způsobem můžeme vyrábět různé tvary nádob. Můžeme je využít jako nejrůznější květináče či nádoby na výsadbu květin, jako pítka či jako nejrůznější nádoby na vodu. Záleží jen na naší fantazii a lásce ke starým věcem.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Beton tvrdne 28 dní. Po týdnu má asi 75% pevnosti. Rozebírat to po třech dnech je spolehlivá cesta ke korytu dvoudílnému…

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x