
Které kvetoucí rostliny vybrat pro břehy zahradního jezírka
24. 5. 2022Pobřežní rostliny až na výjimky potřebují dost vláhy. Snesou dočasné zaplavení. Ale hlubší voda zahradního jezírka jim obvykle neprospívá.
Mezi vodní a mokřadní kapradiny kořenící ve dně zahradního jezírka patří například marsilka čtyřlistá nebo míčovka kulkonosná.
Rod Marsilka (Marsilea) je skupina drobných ve dně kořenících bylin připomínajících čtyřlístky jetele. Lístky jsou tuhé, kožovité, světle zelené. Za příznivých podmínek se tyto kapradiny rychle rozrůstají dlouhými oddenky.
V tuzemských podmínkách můžeme s úspěchem pěstovat marsilku čtyřlistou (Marsilea quadrifolia). Je vysoká 5–20 cm. Dobře se ji daří na plném slunci, nebo v polostínu ve vodě hluboké 5–10 cm, ale díky svým dlouhým oddenkům může růst i hlouběji – lístky pak splývají na hladině. Rozmnožuje se snadno vegetativně – oddenky.
Přes léto je možné zahradu ozvláštnit i některými cizokrajnějšími druhy, například asijskou Marsilea crenata, nebo africkou Marsilea schelpeana s výrazně dělenými listy. Několik dalších druhů pěstují akvaristi, například Marsilea hirsuta. Jako téměř zázračně léčivá rostlina je prodávána Marsilea minuta pocházející z tropů Asie. Pěstuje se jako pokojová nebo kbelíková rostlina.
Náročnější, zatím mezi pěstiteli málo známou, ale velmi zajímavou rostlinou z čeledi marsilkovitých (Marsileaceae) je Regnellidium diphyllum pocházející z jižní Brazílie a přilehlých oblastí Argentiny. Zaujme svými dvoučetnými kožovitými zelenými, nebo nahnědlými listy i relativně velkými výtrusnicemi na bázi oddenku.
Nejlépe se kapradině daří na slunci nebo v polostínu v mělce zaplaveném (kolem 5 cm vody) mírně kyselém substrátu. Těžko snáší teploty pod 5 °C a po úplném vyschnutí substrátu hyne. Množí se oddenky, v létě ji lze pěstovat při okrajích zahradních jezírek.
Spíše zajímavostí a sbírkovou rostlinou je míčovka kulkonosná (Pilularia globulifera). do Patří do téže čeledi a svůj svérázný název získala od kulovitých výtrusnic rostoucích na bázi niťovitých listů. Na první pohled připomíná spíše drobnou travinu, při bedlivějším pozorování však zjistíme, že stejně jako ostatní kapradiny spirálně stáčí mladé lístky.
Rozrůstá se pomocí dlouhých plazivých oddenků, takže může nakonec vytvořit nízký „trávníček“. Jedná se o rostlinu obojživelnou. Nejlépe roste na vlhkých písčitých obnažených březích čistých mírně kyselých vod, snáší i déletrvající zatopení mělkou čistou vodou. U nás patří mezi druhy kriticky ohrožené. Je plně mrazuvzdorná, množí se relativně snadno oddenky.
Zdroj: Sbírka vodních a mokřadních rostlin, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Třeboň
Foto autorka
Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.