Vodní čtyřlístek a jiné tipy na kapradiny pro zahradní jezírko

13. 3. 2022

Mezi vodní a mokřadní kapradiny kořenící ve dně zahradního jezírka patří například marsilka čtyřlistá nebo míčovka kulkonosná.

Rod Marsilka (Marsilea) je skupina drobných ve dně kořenících bylin připomínajících čtyřlístky jetele. Lístky jsou tuhé, kožovité, světle zelené. Za příznivých podmínek se tyto kapradiny rychle rozrůstají dlouhými oddenky.

Mersilky také jako cizokrajné letní kapradiny

V tuzemských podmínkách můžeme s úspěchem pěstovat marsilku čtyřlistou (Marsilea quadrifolia). Je vysoká 5–20 cm. Dobře se ji daří na plném slunci, nebo v polostínu ve vodě hluboké 5–10 cm, ale díky svým dlouhým oddenkům může růst i hlouběji – lístky pak splývají na hladině. Rozmnožuje se snadno vegetativně – oddenky.

Marsilka čtyřlistá, kapradina pro zahradní jezírko

Kapradina marsilka čtyřlistá aneb čtyřlístky na hladině jezírka

  • Pokud v tuzemském prostředí přečkává zimu, tak v podobě výtrusů. Jistější je rostlinu na zimu přesadit do květináče a zimovat na světlém místě při teplotě nad 5 °C. Na jaře pak opět vysadit na břeh jezírka nebo do ozdobné nádoby, kde se rychle rozrůstá.

Přes léto je možné zahradu ozvláštnit i některými cizokrajnějšími druhy, například asijskou Marsilea crenata, nebo africkou Marsilea schelpeana s výrazně dělenými listy. Několik dalších druhů pěstují akvaristi, například Marsilea hirsuta. Jako téměř zázračně léčivá rostlina je prodávána Marsilea minuta pocházející z tropů Asie. Pěstuje se jako pokojová nebo kbelíková rostlina.

Kapradiny pro okraj jezírek

Náročnější, zatím mezi pěstiteli málo známou, ale velmi zajímavou rostlinou z čeledi marsilkovitých (Marsileaceae) je Regnellidium diphyllum pocházející z jižní Brazílie a přilehlých oblastí Argentiny. Zaujme svými dvoučetnými kožovitými zelenými, nebo nahnědlými listy i relativně velkými výtrusnicemi na bázi oddenku.

Mezi kaprdiny kořenícími na dně jezírka patří také Regnellidium diphyllum

Regnellidium diphyllum

Nejlépe se kapradině daří na slunci nebo v polostínu v mělce zaplaveném (kolem 5 cm vody) mírně kyselém substrátu. Těžko snáší teploty pod 5 °C a po úplném vyschnutí substrátu hyne. Množí se oddenky, v létě ji lze pěstovat při okrajích zahradních jezírek.

  • V zimě přesadíme část rostlin do květináče a pěstujeme je při teplotě nad 10 °C. Ven je vracíme až po přejití posledních jarních mrazů.

Obojživelná míčovka se spirálkami kapradiny

Spíše zajímavostí a sbírkovou rostlinou je míčovka kulkonosná (Pilularia globulifera). do Patří do téže čeledi a svůj svérázný název získala od kulovitých výtrusnic rostoucích na bázi niťovitých listů. Na první pohled připomíná spíše drobnou travinu, při bedlivějším pozorování však zjistíme, že stejně jako ostatní kapradiny spirálně stáčí mladé lístky.

Kapradina míčovka kulkonosná

Míčovka kulkonosná (Pilularia globulifera)

Rozrůstá se pomocí dlouhých plazivých oddenků, takže může nakonec vytvořit nízký „trávníček“. Jedná se o rostlinu obojživelnou. Nejlépe roste na vlhkých písčitých obnažených březích čistých mírně kyselých vod, snáší i déletrvající zatopení mělkou čistou vodou. U nás patří mezi druhy kriticky ohrožené. Je plně mrazuvzdorná, množí se relativně snadno oddenky.

Zdroj: Sbírka vodních a mokřadních rostlin, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Třeboň

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x