Koupací jezírko v zahradě a co obnáší stavba svépomocí

16. 6. 2021

Větší zahradu lze obohatit jezírkem ke koupání. Jezírko zlepší mikroklima, zpestří výskyt rostlinných i živočišných druhů, nabídne mimořádné místo pro odpočinek.

Koupací jezírko však potřebuje prostor, aby v něm fungovala biologická rovnováha a samočisticí funkce. Mnohem víc prostoru než bazén s chemicky ošetřenou vodou.

K výhodám koupacích jezírek patří i přírodní vzhled, který podpoří styl zahrady, volitelný tvar a osazení rostlinami, jako jsou lekníny, stulíky, prustky, ďáblíky, vachty…

Pistia stratiotes

Pistie neboli babelka řezanovitá na hladině členitého jezírka

Uživatele čekají příjemné zážitky s kvetoucím porostem  a živočichy, kteří by bez vody stěží do zahrady zavítali. S vážkami, šídly, čolky, žábami.

Která zařízení a materiály se používají

Ať už jezírko okrasné, nebo ke koupání, obě podle typu vyžadují investici do zemních prací, fólie a technologie. Jde především o filtry. Zapotřebí jsou mechanické – pískové, dále filtrační rohože, molitan, zrnité plasty, biologické materiály – například zeolit – a usazené mikroorganismy, které odebírají vodě živiny, skimmery pro odvod vody, UV lampy, oběhová čerpadla atd.

Opuka dominuje vzhledu jezírka

Jezírko s opukou

Finanční náklady na provoz těchto zařízení jsou však během sezony nižší než provoz bazénu se slanou a chemicky jinak ošetřovanou vodou. Velkou roli hraje pH vody, které by mělo být kolem 6–8 a stupeň tvrdosti vody by měl mít hodnotu 8–12 °F.

Jak založit rašeliniště

V dnešní době lze ohřívat vodu solárním zařízením jak v bazénu, tak i v jezírku. Tady však teplejší voda může způsobit mírné nabourání biologického rytmu. Ale to jsme schopni doladit přidáváním různých bakterií, enzymů a kvalitních filtrů a přijatelnou úpravou chemického složení vody.

Také osvětlení vody, vodních fontán nebo některých detailů v jezírku (kameny, solitérní rostliny, vodopády, atd.) je jedním z velmi efektních a ničím nenahraditelných estetických prvků v zahradě.

Před započetím je nejlepší se poradit s odborníky, popřípadě si u spolehlivých a zkušenostmi bohatých realizátorů objednáme dodání jezírka na klíč.

Koupací jezírko s balvany

Kamenné jezírko ke koupání

Jak budovat jezírko svépomocí?

Sádrou nebo vápnem si na vyhlédnuté ploše vykreslíme tvar koupací zóny a kolem ní tvar zóny pro rostliny. Pokud chceme pěstovat rostliny nebo se i koupat, mělo by jezírko být na slunném místě. Jezírko lze postavit i ve stínu, sortiment rostlin k osazení se však sníží.

Při výkopu tvoříme různé výškové schody, kapsy, které budou sloužit jednak k umístění rostlin, jednak pro vstup do vody. Dbáme na to, aby jezírko bylo minimálně 80 cm hluboké, vhodnější je 120 cm a více. Velká jáma se vyplatí.

Jezírko s rozmanitou výsadbou

Zeleň v mnoha odstínech; voda rostlinám svědčí

Voda v zahradě

Připravíme hadice k čerpadlu a filtru, k osvětlení přivedeme kabely důkladně zajištěné proti vodě a vlhkosti.

Poté mírně šikmo uhladíme stěny. Jsme-li v písčitém nebo kamenitém podloží, stěny omítneme betonovou směsí, můžeme použít kari síť. Stěny musí být hladké.

kalatka dvouklasá (Aponogeton distachyos)

Kalatka dvouklasá

Na takto připravený výkop položíme syntetickou geotextilii a na ni pak lepíme horkým vzduchem speciální pistolí jezírkovou fólii. Je možné použít i speciální lepidla, jejich výsledek však není tak dobrý.

Poté na místa, kde budeme klást lemovací kameny, položíme geotextilii v jedné i více vrstvách (nesmí z vody vyčnívat do půdy kolem, protože by jako knot vodu z jezírka vysávala. Velké kameny můžeme klást nasucho, menší do betonu. Důležité je opticky zamaskovat okraje fólie. Rozhodneme se předem, zda budeme budovat dnovou výpusť, nebo budeme vodu čerpat z jezírka čerpadlem.

Jezírko u terasy

Dům u vody aneb zahradní koupací jezírko

Jezírko napouštíme postupně během několika dnů. Připojíme technologii (filtr, čerpadlo, UV lampu, skimmer aj.).

Poté do kapes, mělčin a košíků vysadíme rostliny a umístíme je do vody. Čekáme několik dní, než rostliny prokoření. Pak můžeme nasadit rybičky, ale s mírou. Velké množství ryb způsobuje znečišťování vody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 3. 2023

Řezem broskvoní podle typu výhonů zlepšíme úrodu broskví

Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x