Koupací jezírko v zahradě a co obnáší stavba svépomocí

16. 6. 2021

Větší zahradu lze obohatit jezírkem ke koupání. Jezírko zlepší mikroklima, zpestří výskyt rostlinných i živočišných druhů, nabídne mimořádné místo pro odpočinek.

Koupací jezírko však potřebuje prostor, aby v něm fungovala biologická rovnováha a samočisticí funkce. Mnohem víc prostoru než bazén s chemicky ošetřenou vodou.

K výhodám koupacích jezírek patří i přírodní vzhled, který podpoří styl zahrady, volitelný tvar a osazení rostlinami, jako jsou lekníny, stulíky, prustky, ďáblíky, vachty…

Pistia stratiotes

Pistie neboli babelka řezanovitá na hladině členitého jezírka

Uživatele čekají příjemné zážitky s kvetoucím porostem  a živočichy, kteří by bez vody stěží do zahrady zavítali. S vážkami, šídly, čolky, žábami.

Která zařízení a materiály se používají

Ať už jezírko okrasné, nebo ke koupání, obě podle typu vyžadují investici do zemních prací, fólie a technologie. Jde především o filtry. Zapotřebí jsou mechanické – pískové, dále filtrační rohože, molitan, zrnité plasty, biologické materiály – například zeolit – a usazené mikroorganismy, které odebírají vodě živiny, skimmery pro odvod vody, UV lampy, oběhová čerpadla atd.

Opuka dominuje vzhledu jezírka

Jezírko s opukou

Finanční náklady na provoz těchto zařízení jsou však během sezony nižší než provoz bazénu se slanou a chemicky jinak ošetřovanou vodou. Velkou roli hraje pH vody, které by mělo být kolem 6–8 a stupeň tvrdosti vody by měl mít hodnotu 8–12 °F.

Jak založit rašeliniště

V dnešní době lze ohřívat vodu solárním zařízením jak v bazénu, tak i v jezírku. Tady však teplejší voda může způsobit mírné nabourání biologického rytmu. Ale to jsme schopni doladit přidáváním různých bakterií, enzymů a kvalitních filtrů a přijatelnou úpravou chemického složení vody.

Také osvětlení vody, vodních fontán nebo některých detailů v jezírku (kameny, solitérní rostliny, vodopády, atd.) je jedním z velmi efektních a ničím nenahraditelných estetických prvků v zahradě.

Před započetím je nejlepší se poradit s odborníky, popřípadě si u spolehlivých a zkušenostmi bohatých realizátorů objednáme dodání jezírka na klíč.

Koupací jezírko s balvany

Kamenné jezírko ke koupání

Jak budovat jezírko svépomocí?

Sádrou nebo vápnem si na vyhlédnuté ploše vykreslíme tvar koupací zóny a kolem ní tvar zóny pro rostliny. Pokud chceme pěstovat rostliny nebo se i koupat, mělo by jezírko být na slunném místě. Jezírko lze postavit i ve stínu, sortiment rostlin k osazení se však sníží.

Při výkopu tvoříme různé výškové schody, kapsy, které budou sloužit jednak k umístění rostlin, jednak pro vstup do vody. Dbáme na to, aby jezírko bylo minimálně 80 cm hluboké, vhodnější je 120 cm a více. Velká jáma se vyplatí.

Jezírko s rozmanitou výsadbou

Zeleň v mnoha odstínech; voda rostlinám svědčí

Voda v zahradě

Připravíme hadice k čerpadlu a filtru, k osvětlení přivedeme kabely důkladně zajištěné proti vodě a vlhkosti.

Poté mírně šikmo uhladíme stěny. Jsme-li v písčitém nebo kamenitém podloží, stěny omítneme betonovou směsí, můžeme použít kari síť. Stěny musí být hladké.

kalatka dvouklasá (Aponogeton distachyos)

Kalatka dvouklasá

Na takto připravený výkop položíme syntetickou geotextilii a na ni pak lepíme horkým vzduchem speciální pistolí jezírkovou fólii. Je možné použít i speciální lepidla, jejich výsledek však není tak dobrý.

Poté na místa, kde budeme klást lemovací kameny, položíme geotextilii v jedné i více vrstvách (nesmí z vody vyčnívat do půdy kolem, protože by jako knot vodu z jezírka vysávala. Velké kameny můžeme klást nasucho, menší do betonu. Důležité je opticky zamaskovat okraje fólie. Rozhodneme se předem, zda budeme budovat dnovou výpusť, nebo budeme vodu čerpat z jezírka čerpadlem.

Jezírko u terasy

Dům u vody aneb zahradní koupací jezírko

Jezírko napouštíme postupně během několika dnů. Připojíme technologii (filtr, čerpadlo, UV lampu, skimmer aj.).

Poté do kapes, mělčin a košíků vysadíme rostliny a umístíme je do vody. Čekáme několik dní, než rostliny prokoření. Pak můžeme nasadit rybičky, ale s mírou. Velké množství ryb způsobuje znečišťování vody.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x