Ze semen citlivky stydlivé vyrostl trnitý strom dřezovec

10. 6. 2018

Dotaz: Před lety jsem si v Itálii koupila semena v domnění, že kupuji mimózu. Z některých vyrostly nízké keříky, ty už nemám, a z jiných stromky.

Sáček se semeny mimózy obsahoval i semena stromu dřezovce

Italský sáček semínek ukrýval překvapení

Jeden strom jsem později zasadila na zahradě a po patnácti letech je vysoký asi pět metrů. Dosud nekvetl. Na zimu listy opadají a má trny dlouhé až 10 cm.

Domnívám se, že to není mimóza, ale dřezovec trojtrnný, jak uvádíte v Zahrádkáři z října 2012. Je to hezký strom, ale máme doma malé děti a strom má nebezpečné trny, tak ho budeme muset porazit.

Dřezovec trojtrnný

Dřezovec trojtrnný po patnácti letech

Pozn. red.: Aktuální dotazy čtenářů, na které odpovídá Václav Větvička, najdete v každém vydání časopisu Zahrádkář. Do redakce časopisu také adresujte své případné otázky.

Odpověď: Tak to by mne zajímalo, jak taková italská zahradnická firma pracuje. Na pytlíčku se semeny jednoznačně deklaruje, že obsahují jednoletou (!) citlivku Mimosa pudica, holandské osivo v dvojitém obalu.

Citlivka alias Mimosa pudica je dřevina; sáček ale obsahoval i semena jiné dřeviny, opravdu dřezovce trojtrnného (Gleditsia triacanthos), jak dosvědčují trny, vyrůstající často přímo z kmene.

Trny dřezovce

Trny na kmeni patnáctiletého dřezovce

Dřezovec je statný strom, do malé rodinné zahrady se sotva hodící; nesnáze a nebezpečí způsobené trny lze odstranit jejich pravidelným vylamováním, vyštipováním či odřezáváním.

Na obranu plničů onoho pytlíčků přidám, že obě rostliny, jak citlivka, tak dřezovec, bývají řazeny do stejné čeledi sapanovitých, Caesalpiniaceae (pokud nejsou mimózy, citlivky, odděleny ve vlastní čeledi Mimosaceae), navíc některé „mimosy“ mají palisty přeměněné v trny.

Citlivka stydlivá (Mimosa pudica), foto Pixabay

Vzhled jejich zpeřených listů s mnoha jařmy je ovšem podobný; dřezovce však nereagují seismonasticky, při podráždění lístky nesklápějí.

Foto A. Kydlíčková a Pixabay

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x