![](https://izahradkar.cz/wp-content/uploads/2018/06/okrotice-bila.jpg)
Radujte se a divte se, navštívila vás okrotice bílá
3. 6. 2018Toto nám vyrostlo na zahradě pod tújí, zahrada je pod vápencovým kopcem Stránská skála v Brně.
Dotaz: Před lety jsem si v Itálii koupila semena v domnění, že kupuji mimózu. Z některých vyrostly nízké keříky, ty už nemám, a z jiných stromky.
Jeden strom jsem později zasadila na zahradě a po patnácti letech je vysoký asi pět metrů. Dosud nekvetl. Na zimu listy opadají a má trny dlouhé až 10 cm.
Domnívám se, že to není mimóza, ale dřezovec trojtrnný, jak uvádíte v Zahrádkáři z října 2012. Je to hezký strom, ale máme doma malé děti a strom má nebezpečné trny, tak ho budeme muset porazit.
Pozn. red.: Aktuální dotazy čtenářů, na které odpovídá Václav Větvička, najdete v každém vydání časopisu Zahrádkář. Do redakce časopisu také adresujte své případné otázky.
Odpověď: Tak to by mne zajímalo, jak taková italská zahradnická firma pracuje. Na pytlíčku se semeny jednoznačně deklaruje, že obsahují jednoletou (!) citlivku Mimosa pudica, holandské osivo v dvojitém obalu.
Citlivka alias Mimosa pudica je dřevina; sáček ale obsahoval i semena jiné dřeviny, opravdu dřezovce trojtrnného (Gleditsia triacanthos), jak dosvědčují trny, vyrůstající často přímo z kmene.
Dřezovec je statný strom, do malé rodinné zahrady se sotva hodící; nesnáze a nebezpečí způsobené trny lze odstranit jejich pravidelným vylamováním, vyštipováním či odřezáváním.
Na obranu plničů onoho pytlíčků přidám, že obě rostliny, jak citlivka, tak dřezovec, bývají řazeny do stejné čeledi sapanovitých, Caesalpiniaceae (pokud nejsou mimózy, citlivky, odděleny ve vlastní čeledi Mimosaceae), navíc některé „mimosy“ mají palisty přeměněné v trny.
Vzhled jejich zpeřených listů s mnoha jařmy je ovšem podobný; dřezovce však nereagují seismonasticky, při podráždění lístky nesklápějí.
Foto A. Kydlíčková a Pixabay
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.