Václav Větvička: ostře zubaté, ale i bezzubé americké duby

11. 4. 2023

Když jsem spolupracoval na výsadbě Hamzova arboreta, tehdy jsem doporučil, aby vedle jiných severoamerický dřevin byly zastoupeny i duby.

Duby pocházející z Ameriky jsou, dle mého soudu, tak trochu extrémisté. Na rozdíl od našich pěkně jemně a oble laločnatých, oblých, jako česká krajina anebo naše partnerky, jsou americké duby na jedné straně doslova ostré a na té druhé doslova bezzubé.

Dub červený na podzim

Typické podzimní červené zbarvení dubu červeného

Laločnaté duby

  • Dub červený (Quercus rubra)

Prvním a asi hlavním představitelem amerických dubů je ten červený. Quercus rubra po botanicku, nebo podle jednoho ze synonym, Quercus borealis subsp.(či var.) maxima. Tedy dub červený anebo dub severní největší.

Původně rostl na území dnešních států Minnesota a Nebraska na severu, a Georgia, Mississippi, Arkansas a Oklahoma na jihu.

Dub červený, patřící mezi duby americké

Quercus rubra

Duby z této skupiny mají listy hluboce laločnaté. Tyto laloky či jejich špičky vybíhají ještě v hrot, osten, zkrátka v pichlavou špičku.

A dub červený je proto, že se na podzim nádherně, červeně zbarvuje. Ne celý, to dá rozum. Jen jeho listy.

Přestože tento poměrně rychle rostoucí dub byl i u nás zkoušen jako lesní hospodářská dřevina, dostal se na naše území poměrně pozdě. Stalo se tak možná i zásluhou zakladatele Průhonického parku Arnošta Emanuela Silva Tarouky. Dal jej vysadit na tzv. velkém nádvoří před zámkem v roce 1895. A rostl tam, považte, celých 100 let a kousek, než ho sežrala václavka. Tedy houba, ne žádná má jmenovkyně!

Dub červený, quercus rubra, a jeho žaludy

Žaludy dubu červeného

Šarlatové duby

Výrazně na podzim červenají i další duby ze sekce Rubrae, označované jako americké šarlatové duby. A považte, že jsem se všechny naučil znát v Průhonickém parku.

  • Dub sametový (Quercus velutina)

Nedaleko desky Silva Tarouky stojí dodnes dub sametový. Byl tam vysazen v roce 1923 a roste tam dodnes. Má listy stejně vykrajované jak ten červený, ale zářezy laloků jsou hlubší a žalud sedí asi do poloviny v hluboké číšce.

  • Dub šarlatový (Quercus coccinea)
Dub šarlatový

Quercus coccinea

V zadní části parku rostl možná nejkrásnější z amerických dubů, dub šarlatový. I on, jako většina z této sekce, pocházel z východu Severní Ameriky. Byl to statný, vysoký strom, který se tyčil nad břehem rybníka Labešky, a jeho podzimní zbarvení bylo až královsky šarlatové.

Listy má mnohem menší než oba předchozí, v podstatě jen dělené do 5 laloků, ovšem každý z nich je opět špičatě laločnatý. Žalud je nevelký, z valné části zanořený do číšky.

  • Dub bahenní (Quercus palustris)
Dub bahenní

Quercus palustris

Ten má listy nápadně menší proti předchozím. Vybíhají rovněž do 5 hlavních laloků. A žalud? Ten abyste v číšce lupou hledali. Má ovšem druhotný rozlišovací znak. Jeho staré větve, dávno už suché, visí téměř svisle k zemi podle kmene, a zůstávají na stromě dlouhá léta.

A jeden bez laloků

Dub celokrajný (Quercus imbricaria)

Zbývá mi ten druhý extrém. Když v Průhonicích či v Novosvětské zahradě v Hamzově arboretu v Luži pod Košumberkem přijdete k dubu s vědeckým jménem Quercus imbricaria, tak si pomyslíte něco o pomýlených zahradnících anebo něco o vrbě. Tento dub má totiž listy opravdu jako nějaká vrba, ovšem tužší. Nadarmo se nejmenuje dub celokrajný. I on je americkým vychodňárem.

V Evropě se pěstuje od roku 1724, u nás byl první vysazen před rokem 1880 v pražské Královské oboře. O 50 let později než první u nás vysazené duby bahenní a šarlatové.

Dub bezlaločný, patří mezi duby americké

Quercus imbricaria

Foto P. Horáček a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x