Václav Větvička o jméně podléšky: Co kvete pod lískou?

15. 3. 2022

Vezměte si třeba jedny z nejjarnějších rostlin, jaterníky neboli podléšky. Botanická jména jsou odvozena tu z latiny, tu z němčiny.

A v obou případech se pojmenování odvolávají na játra: Hepatica a Leberblume. Hepar jsou játra, stejně jako německé die Leber.

Takové spojení byliny a jater je v tomto případě založeno na tvaru listu jaterníku, či spíš na tvaru laloků jeho trojlaločných listů.

Podléšky kvetou brzy zjara

Podléšky kvetou brzy, často mezi loňským listím

Podléšky rostoucí pod lískou

Jaterník je tedy v podstatě slovo převzaté, přeložené. Na rozdíl od něho existuje už staročeské slůvko podléščka, podleštka, podliska i podláška „Značí bylinu rostoucí pod lískou“ zapsal Józef Rostafiński v díle Symbola ad historiam naturalem medii aevi I. a II., vydaném v roce 1900 v Krakově. Taková jména se zalíbila i Němcům, kteří vedle Leberblume mají i Hasselblaume, Hasselblume.

Co léčí játra

Jazykovědci ovšem tvrdí, že i jméno jaterník je v podstatě lidové a mezi lid že proniklo od staročeských lékařů s odvoláním „…a proto slove jatrnie bylina, nebo všecky neduhy jatrní a žluče vpravdě a skušeně hojí“.

Náš jaterník Hepatica nobilis (známý i jako H. triloba – trojlaločný podle tvaru listu) ovšem neroste jen pod lískami, ale v podrostu listnatých a smíšených lesů a v křovinách včetně lískových, od nížiny do pahorkatiny. Ovšem místy, například ve zmíněných pahorkatinách může i chybět.

Co rádo roste pod lískou

Dlužno připomenout, že lidová mluva a rozmanitá nářečí nalézala pod lískou i jiné byliny, jako například violku psí, Viola canina. Sloboda s Bartošem (každý zvlášť!) říkali této fialce podléštka, Holuby (na Slovensku) podlieščička, a to vše prý ze staročeského podléštná fiola, protože „ráda roste pod lískou“.

Jinou, na podobných místech rostoucí bylinou, byla Primula veris, prvosenka jarní, která měla krajová jména rozmanitá, např. bukvice bílá, kropáček – a zase podleštka.

Mezi první jarní květy patří i podléšky

Podléšky, jedny z prvních jarních květů

Co kvete pod sněhem

Nezřídka se podléšky pod lískou vyskytují i s  podbělem. V tomto případě je shodné snad jen místo výskytu; jméno rozhodně ne. Podběl, kdysi zaměňovaný i s devětsilem, má dvojí výklad jména: Buď ten, který se odvolává na bělavou spodní barvu listu (vespod bílý, podběl) a nebo podle toho, že často zjara zapadne i kvetoucí podběl pozdním sněhem, a pod onou bílou peřinou roste a kvete.

Na zcela jiných místech u nás roste i podbílek; jeho jméno neznamená, že to je nějaký malý podběl (nebo svého času devětsil), ale bývá spojován s podobou dužnatého stvolu či lodyhy jak u rodu Petasites (devětsil) tak i rodu Lathreaea (podbílek). Také v tomto případě se ono podbělové připomenutí spojuje s barvou jeho oddenku, bílém, jako slonová kost.

Na stejné notě s výkladem podbělího jména, odvolávajícího se na pozdní sníh, je i jméno sněženky, podsněžníku.

Zbývají podmrvka a podslunečník

Začnu s druhým: Je to umělé jméno pro rod Abutilon, které poprvé uveřejnil Jan Svatopluk Presl ve svém Rostlináři v roce 1820; Týž Presl byl autorem i jména podmrvka pro kapradinu z rodu Notholaena. Výklad je trochu kostrbatý, připomínající první výklad podbělu.

Abutilon

Abutilon, dávným českým označením podslunečník

Podmrvka neroste pod hnojem, mrvou, ale na spodní straně listů má plevovité, v mládí bělošedé, pak rezavé šupinky, jakoby potřísněné mrvou…

Na závěr se velkým obloukem vrátím ke jménům podléšky coby jaterníku. Ten má ovšem i jiná lidová jména. Vedle kuřířiti a modří (na Hané) to jsou slůvka jako sisí, sisílek a podobná. Podobná i bulharskému sasanu, jímž jsou v Bulharsku označovány příbuzné sasanky; Ostatně: jméno naší sasanky není původní, lidové, ale umělé, inspirované  jinými slovanskými jazyky – vedle bulharštiny a polštiny i srbochorvatštinou.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x