Václav Větvička o kozí noze, kozím pysku, kozlíku, kozlíčku…

1. 1. 2021

Kozoroha v přírodě nenajdete. Tedy alespoň v té naší; nejen české, ale i světské, zemské. Teď v lednu je už pozdě honit bycha i kozoroha, nejlíp je asi vidět od června – a snad až do září.

Rozhodně ne v zoo ani v zemědělském prostředí. Domluvíte se ovšem s hvězdáři a hvězdopravci, astrology. Kozoroh, v jehož znamení jsme mimo jiných narozeni i my, ledňáci, je souhvězdí jižní oblohy. Je tzv. zvířetníkové. Navíc má kozoroh i svůj obratník, obratník Kozoroha. Capricornus se jmenuje mezi odborníky.

Kozoroh na noční obloze

Souhvězdí Kozoroha a stejnojmenné astrologické znamení zvěrokruhu

Jediné malinké písmenko – a můžeme se z nebeských výšin vrátit do přírody. To písmenko je krátké měkké i, iota, a nahrazuje u ve slově Capricornus: Capricornis je zvířecí jméno, vědecké, zoologické, a jmenuje se tak jeden asijský kamzík, srov. Capricornis sumatraensis. Jak jméno napovídá, popsán byl a žije mj. i na Sumatře, ale i v čínských horách, v Barmě, v Nepálu a vůbec v těchto končinách.

Praví kozorožci (pozor, nikoliv kozorozi či kozorohové, ale kozorožci) patří do čeledi koz, Caprinae. A ten nejhezčí a nejtypičtější je kozorožec horský alpský, Capra ibex ibex, původní článek alpské fauny, žijící v alpinském (= bezlesém) pásmu až kamsi po hranici věčného sněhu. Zkrátka, žije výš než kamzíci.

Kozorožec ve slovinských horách

Kozorožci horští; foto Shutterstock

  • Má rád alpinské louky s nějakou tou klečí a níže se pouští jen za opravdu krutých zim. Líbil se nám před lety natolik, e ozdobil titulní stránku naší knížky Život hor, kterou jsme napsali před léty s profesorem Janem Jeníkem.

Kozorožec je vlastně typická koza, jenže horská. Respektuje to i široký rod Capra tj. koza, kam patří. A s kozami mám svou dávnou zkušenost z časů, kdy jsem o kytkách a botanice neměl ani tušení. Když mi bylo 12 až 15 let, půjčovali mi sousedé v Tisové v Krušných horách dokonce někdy i patnáctihlavé kozí stádo. Hlídal jsem je a pásl, a bylo mi fajn. Svět začínal až za dalším rohem.

A pak jsem trochu dorostl, ba odrostl a stal jsem se býložravcem, který se živí rostlinami, tedy botanikem. A i ti mají ke kozám blízko: kozalec, kozelec, kozinec, kozlík i kozlíček jsou rostlinná jména stejně jako kozí brada, kozí jetel, kozí list, kozí noha a kozí pysk.

Pelyněk kozalec a ti druzí

Slovo kozalec použil Jan Svatopluk Presl pro jeden kořenící pelyněk, Artemisia dracunculus, estragon, zatímco kozelec bylo moravské nářeční jméno kozlíku lékařského z rodu Valeriana.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis); foto I. Bulánková

Kozlík je staročeské jméno, jedno z mála, která platí po staletí, a bylo odvozeno od toho, že kořen kozlíku, známá léčivá droga, protivně páchne, jak stojí psáno a jak lze i vlastním nosem poznat.

Zdrobnělina latinského jména příbuzného rodu Valerianella zní i česky zdrobněle: kozlíček.

V kozách či kozím jménu se shlédl opět Jan Svatopluk Presl, když v roce 1819, v Květeně české, použil poprvé jako český ekvivalent pro rod Astragalus z čeledi bobovitých rostlin slovo kozinec. Kozince jsou pěkné byliny s lichozpeřenými listy, rostoucí mj. i v hájové květeně (např. kozinec sladkolistý).

I kozí jetel – což je spíš lidové jméno – najdete mezi bobovitými rostlinami. Leckde se tak říkalo příslušníkům rodu Cytisus, čilimník.

To kozí brada je dokonce české rodové jméno nádherných hvězdnicovitých rostlin z rodu Tragopogon. Kozí brada luční má ohromné koule odkvetlých úborů, vyhlížející jako hodně přerostlá odkvetlá pampeliška. I chmýr je podobný, samozřejmě větší. Snad ten byl původcem jména kozí brada; asi připomínal vousy kdejaké kozy.

Kozí nohu a kozí pysk třeba hledat mezi miříkovitými rostlinami. Kozí nohu netřeba zahrádkářům představovat; kdo ji má na zahrádce, svádí s tímto plevelem marný boj.

Z každého podzemního výběžku přetrženého při pletí vyroste nová rostlina, nová bršlice kozí noha. Kozí noha má jméno snad podle tvaru listu. Tento název rostliny znalo více slovanských jazyků.

Na polích, v zahradách, na úhorech i strništích – ovšem spíš v teplejších oblastech u nás roste tetlucha kozí pysk. Pysk snad podle tvaru květenství. Jinak této petrželi nemohli našinci přijít na jméno, nazývajíce ji – kromě kozího pysku – i psí, kozí nebo kočičí petrželí – ale dokonce i svinskou vší.

Omlouvám se – až sem mne zavedlo pozastavení se nad lednovým časem kozorohů. Raději vám popřeju úspěšný pěstitelský rok.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x