Štětinec laločnatý ohromuje vitalitou, s níž obrůstá oporu

2. 9. 2018

Otázka: Jak se jmenuje žlutobílá pnoucí rostliny na snímcích? Přivezli jsme si semínka z Českého Krumlova a už druhý rok nám zdobí zahradu.

Semínka jsou podobná semínkům slunečnice, jenom jsou o trochu větší. Po odkvětu se vytvoří menší koule podobné jako u kaštanu, ale jsou měkké. Uvnitř je 3–5 semínek.

Štětineč laločnatý, Echinocystis lobata

Štětinec laločnatý se rád a ochotně pne, foto J. Veverková

Odpověď: Invaze této tykvovité rostliny do našich končin je obdivuhodná. Rok za rokem přibývá, dokonce už i ve volné přírodě, o zahrádkářských zahrádkách ani nemluvě. Je vitální tak, že dokáže za půl sezony obrůst nevzhlednou kůlnu, až se kolemjdoucí zastavují, zírají a obdivují. Na plotech visí jako drapérie na divadle.

Plod štětince Echinocystis lobata

Plod štětince laločnatého ozvláštní suchou vazbu i exotické aranžmá ve stylu vídeňského malíře Hanse Makarta

Jmenuje se Echinocystis lobata, štětinec laločnatý, pochází ze Severní Ameriky. Rostlina je to jednoletá, jednodomá. Má dekorativní, dlouze štětinaté (odtud české jméno) plody, které lze využít do suchých vazeb a Makartových kytic. Semena jsou mírně „rohatá“, tmavá až černá, plochá. Snese snad každou půdu a polohu, ale za vlhko je vděčný.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Invazivní druhŠtětinec laločnatý je v ČR i Evropě považován za invazivní rostlinu, která využívá téměř úplné neexistence přirozených nepřátel. Vyskytuje se na přirozených stanovištích i v místech pozměněných lidskou činností. Tento neofyt byl na území současné České republiky prvně zaregistrován v roce 1911. V současnosti ještě není nepřítelem č. 1, ale je považován za potenciálně nebezpečný druh. Je zařazen mezi 100 nejnebezpečnějších invazních druhů v Evropě.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x