
Historické růže v české zahradě: keltské, bílé, damašské a další
28. 5. 2019Oblibu historických růží můžeme připodobnit k přízní, které se těší starožitností. I některé růže jsou dnes živými svědky časů dávno minulých.
Na zimní procházce koncem ledna jsme zaregistrovali podivné chlupaté koule, dílem spadané na zem a dílem ještě visící na větvích stromu.
Navíc na některých větvích visely útvary podobné jehnědám. Nepřišli jsme s manželkou na to, o který strom se jedná. Vyfotografoval jsem onen chlupatý útvar. Podobá se zploštělému lískovému oříšku. Víc z toho nedokážeme identifikovat. Kmen má hnědobílou kůru, rozpraskanou podélně.
Ptal se a snímek poslal J. Sosna
Na obrázku je shluk lískových oříšků, pocházejících z lísky turecké, Corylus colurna. Jejich jádra jsou docela chutná, ale jsou jednak dosti malá a jednak na rozlousknutí potřebujete kladivo. Někdo mi před časem poradil, že je namáčí do vlažné či horké vody, pak jdou louskat lépe – ale už jsem podrobnosti zapomněl.
Zdroj Zahrádkář 5/ 2013
Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.