Na obrázku je: střapatý shluk oříšků lísky turecké

30. 5. 2018

Na zimní procházce koncem ledna jsme zaregistrovali podivné chlupaté koule, dílem spadané na zem a dílem ještě visící na větvích stromu.

Navíc na některých větvích visely útvary podobné jehnědám. Nepřišli jsme s manželkou na to, o který strom se jedná. Vyfotografoval jsem onen chlupatý útvar. Podobá se zploštělému lískovému oříšku. Víc z toho nedokážeme identifikovat. Kmen má hnědobílou kůru, rozpraskanou podélně.

Ptal se a snímek poslal J. Sosna

Oříšky lísky turecké

Ve střapatém útvaru se ukrývají oříšky lísky turecké

Na obrázku je shluk lískových oříšků, pocházejících z lísky turecké, Corylus colurna. Jejich jádra jsou docela chutná, ale jsou jednak dosti malá a jednak na rozlousknutí potřebujete kladivo. Někdo mi před časem poradil, že je namáčí do vlažné či horké vody, pak jdou louskat lépe – ale už jsem podrobnosti zapomněl.

Zdroj Zahrádkář 5/ 2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x