Jak léčit hortenzii, když posílení půdy ani postřiky nepomáhají

20. 5. 2018

Několik let pěstuji hortenzii, kterou jsem dostal jako odkopek (pravděpodobně jde o odrůdu Sargentova). Před dvěma lety onemocněla.

Několik let rostla a kvetla bez nejmenších problémů i nemocí. Pak se objevily příznaky nemoci na listech a uschlo i několik výhonů. Lokalita Hostivice (u Ruzyně), stanoviště stinné, z jihu je před rostlinou stodola, půda těžší, úroveň spodní vody 2 m pod povrchem. Na záhon jsme přidávali rašelinu a mulčovací kůru. Nemoc se projevuje hnědými skvrnami na listech, které se rozšiřují. Prováděl jsem postřiky jak proti plísni, tak proti houbám (pozdní jaro, léto), nemoc se však nepodařilo odstranit.

Ptal se a snímek poslal Z. Kalina

o hortenzii Hydrangea sargentiana

Hortenzie Hydrangea aspera subsp. sargentiana s usychajícími listy

Podle snímků jde pravděpodobně o hortenzii Hydrangea sargentiana (= H. aspera subsp. sargentiana); první na našem území byla vysazena v roce 1911 v Průhonickém parku, kde roste dodnes.

Doporučuji přesadit na jiné místo do propustného substrátu, případně opatrně seříznout. Příznaky mohou být vyvolány houbovou chorobou, ale mohou být i fyziologického původu (například nedostatek některého ze stopových prvků). Zkuste přihnojit jak granulovaným kravským hnojem, tak minerálními hnojivy se stopovými prvky, včetně tekutých, postřikem na list.

Zdroj: časopis Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x