Šípkový čas – když podzim maluje rudé korálky

22. 9. 2024

Šípkový čas je tu a podzimní krajinu zdobí plody zářící jako rudé korálky. Co ale ty korálky vlastně jsou, objasňuje Václav Větvička.

Nad Berounkou pod Tetínem, růže již se červená… napsal Josef Krasoslav Chmelenský ve svém textu pro dodnes známou píseň. A já jsem svého času myslel, že to je „literární“ záznam o výskytu červenokvěté růže keltské, Rosa gallica. Pak jsem se kdesi dočetl, že písnička vznikla v druhé polovině léta, a to už tzv. galiky nekvetou, ani ty nejloudavější. A došlo mi, že se tam červenaly šípky rozmanitých druhů růží, včetně těch nejobyčejnějších, šípkových. Šípkových „an sich“, jak se říká hezky „česky“.

Šípkový čaj obsahuje hodně vitamínů

Na vrcholu šípku je prstencovitý límeček, tzv. disk

Je šípkový plod vlastě plodem?

Šípkový čas nastává koncem srpna až v září. Pro červenání šípků je tato doba tak říkaje optimální, ne-li ideální. V říjnu, zvlášť po prvních mrazech měknou, červenání mají dávno za sebou, a spíš tmavnou.

Uvědomili jste si někdy co to vlastně šípek je? Kdepak plod! Plodem šípků, ergo růží, všech, jsou ty pecičky, po botanicku nažky v útrobách šípku. Šípek je nepravý plod, říká se mu odborně receptakulum, případně hypanthum, a vzniká srůstem a přeměnou koncových částí stonku a květního lůžka. U předchůdců dnešních růží bylo pravděpodobně lůžko ploché, otevřené, s dalším vývojem se tzv. květní koláč zavíral, jako se svírá dlaň. Na něm přisedle vyrůstají pestíky, jejichž čnělky prorůstají hrdlem, ústím šípku, a vyčnívají tu výrazně, tu jen přisedle na temeni šípku. Tomu místu se říká disk a může být plochý, jako u růže vogézské (Rosa vosagiaca) nebo vysoko vyklenutý jako u některých růží z okruhu Rosa canina.

Nepravý plod zvaný šípek

Nažky uvnitř šípku jsou obklopené jemnými chloupky

Prorůstající čnělky s bliznami zpravidla zůstávají volné, nesrostlé, obdařené pichlavými chloupky (podstata drbacího prášku!) – ale u růží ze sekce Synstylae srůstají, a vyčnívají nad ústím a diskem jako zřetelný vysoký sloupek. Jako krátká sirka s hlavičkou.  Dostane-li se vám do ruky i dnes nějaká „multiflora“, východoasijská Rosa multiflora, která se u nás běžně pěstuje jako sadová parková nebo podnožová růže, tak si vystrčených sloupků všimněte. Růže mnohokvětá byla oblíbenou růží paní Jany Hlaváčové, a já jsem ji co chvíli větev se šípky v září házel do zahrádky.

Vyjasnění pojmů

Když to hodně přeženu, je šípek asi na stejné úrovni jako malina nebo ostružina. Z jediného květu vznikne souplodí řady drobných plodů. U ostružin „peckoviček“, u růží nažek. Neberte to jako hru se slovíčky, ale je podstatný rozdíl mezi souplodím a plodenstvím. Plodenství vzniká z květenství mnoha květů – jako je třeba lata nebo hrozen. Každý květ tu má své obaly, kalich a korunu. Souplodí je následkem vývoje pestíků (plodolistů) na bází jediného květu: Umějí to jak maliny a ostružiny, tak třeba i magnólie, šácholany.

Šípková různojakost

  • Ne všechny šípky růží mají shodné vlastnosti. V sekci berniíkolistých (Pimpinellifoliae), zvláště u asijských druhů báze šípků jakoby stéká po stonku a zbarvuje se jako šípek. Prozrazuje to účast vrcholových partií stonku na tvorbě šípku. Tak to dovedou například růže Hugova (Rosa hugonis) nebo růže omejská (Rosa omeiensis), také často pěstované v parcích.
  • Ve střední Asii roste růže Beggerova (Rosa beggeriana). Ta si vzdáleně vzpomíná na časy, kdy květ byl plochý, otevřený a její šípek připomíná otevřený kalich, sklenku na víno. Žádné zbytky kalicha, žádné sloupky čnělek atd. Beggerově růži je vidět jaksi „až do střev“.
  • Jsem-li u zajímavých šípků, tak nevynechám mou oblíbenou Asiatku, růži Roxbourgovu (Rosa roxbourgii). Její šípky jsem nikdy neviděl zčervenat, až do zralosti byly zelené a připomínaly plody „kašatanů“, jírovců. Ale zatímco naše šípky, i pokud je nenecháte „roztéct“ a změknout, se luští a otvírají snadno, na Roxbourgovu růži musíte mít louskáček na ořechy, nebo ještě lépe kladivo. Není to jediná jejích zvláštnost. Mají složené listy z mnoha párů, jařem lístků a proto jedno ze synonym zní Rosa polyphylla – mnoholistá.  A borku mají odlupčivou – snad jako platany.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 1. 2025

Teplý leden zahradu trápí; jak pomoci dřevinám, růžím, vřesu

Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x