Zahrádkářská sezona začíná, dejte pozor na triky trhovců

25. 1. 2020

Každoročně vyrážíme na výstavy a trhy, abychom se potěšili krásou novinek a doplnili si sortiment na svých zahrádkách. Zvláště jarní výstavy jsou k tomu ideální.

Mnozí však zažijí zklamaní. Trhovci počítají s tím, že každý nemůže vědět všechno, a tak nabízejí zboží se svéráznými názvy i popisy. Například: kočičí mls, živý pendrek, magi, švýcarská konvalinka, trvalku pojmenovanou Ohnivý ocásek. A také se můžete dozvědět, že kalanchoe je nenáročnou trvalkou vhodnou k bazénům, na terasy a do zahrad. Nebo si můžete koupit sazenici banánovníku či kávovníku, která plodí druhým rokem. Zjistíte, že oleandr je palma a vavřín trvalka…

Smil italský

Magi neboli kari čili smil italský

Jako vyučeného zahradníka mě takový přístup popuzuje a uráží.

Trochá nákupní teorie

Připomeňme si, že:

  • Letničky jsou květiny, které v jednom roce po výsevu vzejdou, vyrostou, vykvetou, přinesou semena a odumřou. Každoročně se vysévají nebo řízkují. Sazenice se předpěstují a po zmrzlých mužích se sázejí na záhony.
  • Trvalky čili pereny jsou víceleté byliny, jejichž nadzemní část každoročně zmrzne, ale kořenová soustava přetrvává. Z ní na jaře vyrostou znovu. Pěstují se celoročně venku.
  • Dřeviny jsou vytrvalé rostliny se zdřevnatělým stonkem, tedy keře, stromy, liány.
  • Pokojové rostliny jsou ty, které se celoročně pěstují v bytě, nebo se některé letní. V případě letnění se vynášejí ven teprve tehdy, kdy již nehrozí ranní mrazíky a před příchodem podzimních mrazíků je opět přenášíme do bytu. V žádném případě se nejedná o trvalky, které se pěstují pouze venku.
  • Přenosné čili kbelíkové rostliny jsou zpravidla tropické či subtropické keře nebo stromy pěstované v nádobách, které přezimujeme v bytě nebo ve skleníku, od jara do podzimu je letníme.

Příklady podivných názvů a informací

Magi, maggi, kari, to je slaměnka čili smil italský (Helichryssum italicum), který v českých podmínkách není dostatečně mrazuvzdorný. Svou vůní připomíná trochu koření maggi, ale někdy se uvádí i jako kari. Do pokrmů se používá jen při konečné úpravě, vařením chuť ztrácí, ale maggi stejně nenahradí. Za rostlinné maggi bývá v české kuchyni pokládán oblíbený libeček.

Tlustice

Švýcarská konvalinka aneb tlustice

Banánovník

Banánovník plodit nebude

Švýcarská konvalinka – prý trvalka na skalky – je tlustice (Crassula exillis ssp. schmidtii), která vyžaduje plné oslunění. Od července začne nakvétat a vcelku nezajímavá rostlina překvapí svou růžovou nebo rudou barvou květů. Ale pozor! Přezimuje na světlém okně při mírné zálivce při teplotě 15–5 °C. První mrazík ji zničí!

Informace, že banánovník druhým rokem plodí, je nesmyslná. Přestože v tropech banánovníky plodí po roce, v tuzemských podmínkách to není možné. Navíc jde o zakrsle rostoucí kultivary, které se pěstují v bytech pro ozdobné listy a ne pro plody.

Bazalka na trhu

Bazalka, která vydrží

Trvalka bazalka je protimluv. Víceleté bazalky se musí pěstovat přes zimu ve světlé místnosti. Venku zmrznou.

Všímejte si, jak mají prodejci rostliny označené

Nedejte na smyšlené panázvy. Sami dobře víte, že například borůvka nemůže být vše, co má modré plody apod. Profesionál uvede i vědecké označení, podle kterého snadno dohledáte, o co se vlastně jedná a jaké bude rostlina potřebovat podmínky. K poctivému zahradníkovi se lidé rádi vracejí a s důvěrou se k němu obracejí pro pěstitelskou radu. Jeho chloubou je pak spokojený zákazník.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Svatá pravda.Každý rok kupuji květiny do truhlíků.Např. loni jsem chtěla 15 ks převislých fuchsií,a nevisely a nevisely, a přitom mi paní trhovkyně tvrdila,že jsou převislé.Bea

Kamarád má již několik let na zahradě , a to v mrazové kotlině, velký keř Smilu italského. Kromě občasného zalití v létě se o něj vůbec nestará. Roste v písčité půdě, na zimu není nijak chráněný.

Z textu vyplývá, že u smilu jde spíše než o jeho zimovzdornost o to obchodní pojmenování. Je to matení i běžně na krámě. Kupujete čínské zelí a je to zelí pekingské, na jaře obdivujete zlatý déšť, který je zlatice. Jako kari se uvádí mimo naše tržnice Murraya koenigii.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x