Časopis Zahrádkář pomáhá se zahradou celý rok
3. 11. 2022Časopis Zahrádkář přináší každý měsíc spoustu užitečných, aktuálních rad a informací o zahradě.
Posledního ledna je slunce nad obzorem 9 hodin 17 minut, posledního února 10 hodin 55 minut: Únorové ráno je o 48 minut delší než lednové, večer pak o 46 minut.
Každá denní minuta navíc se hodí zahrádkáři i rostlinám.
Ač se to nezdá, také koupený substrát můžeme na přesazování dobře připravit. Vždyť v něm budou žít naši zelení oblíbenci.
Substrát před použitím necháme ohřát na pokojovou teplotu. Obal otevřeme, ať se zem vydýchá. Pokud je substrát moc vlhký nebo z něj dokonce teče voda, necháme ho trochu proschnout. Naopak když po stlačení nedrží tvar, navlhčíme ho a dáme mu čas, aby vodu vsákl.
Substrát mívá hnojivo v sobě. Obyčejně ne na dobu delší než šest týdnů. Tu informaci bychom měli zjistit z obalu.
„Před třiceti lety bylo řízkování květin vyhrazeno jen druhům a odrůdám, které nebylo možné množit semeny,“ píše zahradník Josef Černý v časopise a vysvětluje, proč měla semena přednost: „V našich krajích je v zimě málo slunečního světla, a tak je obtížné udržovat matečnice pro odběr řízků v dobrém zdravotním stavu. Rostliny bylo jednodušší vypěstovat ze semen.
S nástupem levné letecké dopravy a s globalizací zahradnictví se poměr rostlin vypěstovaných z řízků vyhoupl přes 50 %. Řízky se pěstují ve výborné kvalitě třeba v severní Africe, Izraeli, na Kanárských ostrovech.“
„My se sice na slunku opálíme, ať jsme hubení a hladoví či sytí a tlustí, ale u kytek to neplatí,“ vypozoroval Jaroslav Honc na sukulentech.
„S pěstováním odrůdy James Grieve mám v podmínkách středních poloh Krnova více než čtyřicetileté zkušenosti. V 70. a 80. letech minulého století to byla snad nejvysazovanější pozdně letní odrůda jabloně v zahradách. Stromy rostou středně bujně, s přibývající plodností růst slábne. Na pěstování a tvarování je to nenáročná odrůda, nemá zvláštní nároky na polohu. Osvědčila se mi pravidelná červnová probírka plůdků pro zlepšení velikosti a vyrovnanosti plodů a zajištění pravidelné každoroční plodnosti.
Na některých sáčcích s osivem se můžete setkat s tajuplným označením Odrůda vyšlechtěná pro pěstování za zvláštních podmínek.
„Zvláštní podmínky jsou právě ty, které máte na malé zahrádce,“ vysvětluje Peter Gajdoštin v Zahrádkáři. Označení se týká tzv. hobby odrůd neboli zahrádkářských odrůd. Jde o naplnění legislativy Evropské unie, v jejímž rámci byla u zeleniny vyčleněna skupina pro odrůdy určené pro zahrádkáře.
Rostlinky s mezinárodním pojmenováním a oblibou nabízejí radosti pěstitelské, kulinářské i výživové. Úrodu sklízíme nůžkami. Naklíčené výhonky pečlivě odebíráme a důkladně promyjeme. Jsou určeny výhradně k okamžité spotřebě.
Microgreens obohatí jídelníček čerstvými klíčky a lístky řady druhů rostlin. Patří mezi ně například ředkvičky nebo červená řepa, doporučována je třeba i vojtěška.
Jakub Hlaváček doporučuje ptactvo krmit celoročně, protože v současné krajině chudé na zdroje potravy ptáci hladovějí.
„Jupííí,“ volala skřítčí holčička vesele! Jakmile zase vylezla nahoru do listů, čekala jí však jiná práce. Musela pomoci listům pumpovat vodu a živiny z půdy. Bylo to docela namáhavé a vždycky večer, když zašlo sluníčko a rostlinky šly spát, byla i Rajčinka celá unavená.
Jenže to všechno bylo moc potřeba. Rajčinka věděla, že všechny zelené rostliny jsou pro skřítky, zvířátka i pro lidi moc důležité! Kromě toho, že jsou chutné, dokážou při svém růstu vyrábět velmi důležitý kyslík. To je část vzduchu, kterou potřebujeme, abychom mohli dýchat.
A tak se Rajčinka, stejně jako skřítkové Papričkové, pilně starala o malé rostlinky, zpívala jim a pravidelně je hladila, aby z nich vyrostly silné a zdravé sazenice. A to trvalo ještě celé dva měsíce!
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.