
Historické růže v české zahradě: keltské, bílé, damašské a další
28. 5. 2019Oblibu historických růží můžeme připodobnit k přízní, které se těší starožitností. I některé růže jsou dnes živými svědky časů dávno minulých.
Jako v oživlém herbáři si připadají návštěvníci valtické Bylinkové zahrady Tiree Chmelar. Roste tady více než tři sta druhů bylinek.
Podél západní strany zahrady se rozprostírá soustava záhonů s léčivkami rozdělenými podle účinků na určitou část lidského těla. Společně tak rostou byliny prospěšné například pro plíce a dýchací cesty nebo pro srdce a krevní oběh.
Další záhony se vydávají po stopách užitných vlastností bylin. Zrodila se tak
Na menších plochách se pěstují antické a barvířské byliny, přehlídku afrodiziakálních bylin nabízí zase Záhon lásky. O každém z tematických záhonů vyprávějí informační tabule.
Že je na bylinky i radost pohledět, dokazují okrasné a dekorativní záhony. Ty lemují hlavní osu zahrady, která otevírá architektonicky nejcennější pohled ze zahrady na valtický zámek.
V podrostu stromů se nachází záhon stínomilných druhů bylin, doplňují ho keře. Tyto druhy, které není možné pěstovat na osluněných plochách zahrady, tak uzavírají sortiment bylin pěstovaných v zahradě. Třetinu zahrady tvoří část s pobytovou travnatou plochou, třešňovým sadem a přilehlými prostory. Nechybí v ní ani ukázka práce s kompostem, hmyzí hotel, ptačí napajedlo nebo skleník s prodejnou bylin.
Blahodárných účinků bylin využívali už v 17. století pacienti hospitálního konventu, který ve Valticích založil v roce 1605 Řád Milosrdných bratří. Do kláštera s přilehlou zahradou začali v průběhu 18. století docházet i bratři Bauerové. Tito talentovaní rodáci z Valtic se těšili světovému věhlasu a byli považováni za nejlepší malíře rostlinné říše své doby.
Bylinková zahrada Tiree Chmelar tak navazuje na působení Milosrdných bratří a oživuje tradici zámecké užitkové zahrady z počátku minulého století. Sloužila zejména pro kuchyň a po druhé světové válce zanikla. Během druhé poloviny 20. století se prostor proměnil v zámecké zahradnictví jakožto zásobárnu rostlin pro výsadbu do zámeckého parku a pro řez k výzdobě interiérů zámku.
U zrodu současné zahrady stáli manželé Tiree a Lubomír Chmelar ze Spojených států amerických, kteří dlouhodobě podporovali a propagovali Lednicko-valtický areál.
Díky jejich iniciativě podporované americkými nadacemi, Nadací Partnerství, Mendelovovou univerzitou a občanským sdružením Bylinkové zahrady Tiree Chmelar ve Valticích vznikl v roce 2005 projekt, který se uváděl v život následujících šest let a vyšel na více než čtyři miliony korun. Paní Tiree se otevření nedožila, dodnes však zahrada připomíná její památku.
Zájemci se do přírodní bylinkové zahrady vydávají za poznáním léčivých rostlin i za pěstitelskou inspirací.
Foto autorka
Zdroj Zahrádkář 5/2013
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.