Tip na výlet: Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar ve Valticích

24. 5. 2019

Jako v oživlém herbáři si připadají návštěvníci valtické Bylinkové zahrady Tiree Chmelar. Roste tady více než tři sta druhů bylinek.

Podél západní strany zahrady se rozprostírá soustava záhonů s léčivkami rozdělenými podle účinků na určitou část lidského těla. Společně tak rostou byliny prospěšné například pro plíce a dýchací cesty nebo pro srdce a krevní oběh.

Další záhony se vydávají po stopách užitných vlastností bylin. Zrodila se tak

  • Zahrada vůní,
  • Kulinářská zahrada,
  • Zahrada mýtů a legend,
  • Zahrada motýlů a včel.

Na menších plochách se pěstují antické a barvířské byliny, přehlídku afrodiziakálních bylin nabízí zase Záhon lásky. O každém z tematických záhonů vyprávějí informační tabule.

Valtická bylinková zahrada

Bylinkové záhony ve valtické zahradě

Že je na bylinky i radost pohledět, dokazují okrasné a dekorativní záhony. Ty lemují hlavní osu zahrady, která otevírá architektonicky nejcennější pohled ze zahrady na valtický zámek.

V podrostu stromů se nachází záhon stínomilných druhů bylin, doplňují ho keře. Tyto druhy, které není možné pěstovat na osluněných plochách zahrady, tak uzavírají sortiment bylin pěstovaných v zahradě. Třetinu zahrady tvoří část s pobytovou travnatou plochou, třešňovým sadem a přilehlými prostory. Nechybí v ní ani ukázka práce s kompostem, hmyzí hotel, ptačí napajedlo nebo skleník s prodejnou bylin.

Z historie zahrady

Blahodárných účinků bylin využívali už v 17. století pacienti hospitálního konventu, který ve Valticích založil v roce 1605 Řád Milosrdných bratří. Do kláštera s přilehlou zahradou začali v průběhu 18. století docházet i bratři Bauerové. Tito talentovaní rodáci z Valtic se těšili světovému věhlasu a byli považováni za nejlepší malíře rostlinné říše své doby.

Bylinková zahrada Tiree Chmelar tak navazuje na působení Milosrdných bratří a oživuje tradici zámecké užitkové zahrady z počátku minulého století. Sloužila zejména pro kuchyň a po druhé světové válce zanikla. Během druhé poloviny 20. století se prostor proměnil v zámecké zahradnictví jakožto zásobárnu rostlin pro výsadbu do zámeckého parku a pro řez k výzdobě interiérů zámku.

U zrodu současné zahrady stáli manželé Tiree a Lubomír Chmelar ze Spojených států amerických, kteří dlouhodobě podporovali a propagovali Lednicko-valtický areál.

Díky jejich iniciativě podporované americkými nadacemi, Nadací Partnerství, Mendelovovou univerzitou a občanským sdružením Bylinkové zahrady Tiree Chmelar ve Valticích vznikl v roce 2005 projekt, který se uváděl v život následujících šest let a vyšel na více než čtyři miliony korun. Paní Tiree se otevření nedožila, dodnes však zahrada připomíná její památku.

Zájemci se do přírodní bylinkové zahrady vydávají za poznáním léčivých rostlin i za pěstitelskou inspirací.

Foto autorka

Zdroj Zahrádkář 5/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x