Staré ovocné odrůdy na vánoční video výstavě ovoce 2020

15. 12. 2020

Český svaz ochránců přírody se záchraně starých ovocných odrůd věnuje téměř třicet let. K jeho akcím patří i výstavy plodů. Ta prosincová roku 2020 vznikla také jako video.

Pořadatelé dlouhodobého mapování výskytu starých odrůd různých ovocných druhů podporují ve spolupráci s dalšími odborníky zájem o jejich pěstování či množení. Chtějí tak mj. vyzdvihnout pěstitelský um minulých generací a zachovat bohatství, které sadaři a ovocnáři vytvořili. A také připomínat význam tohoto národního ovocného dědictví.

  • Podívejte se na některé z odrůd vystavených v prosinci 2020. Kvůli koronavirové pandemii jsou přístupné na videu.

Možná znáte některý z plodů ze zahrady, ale ne název odrůdy. Na videu najdete mj. komentované ukázky o Křesetické máslovce zvané též máslovka Canalova, protože vznikla na panství hraběte Canala. Víc se na videu dozvíte také o hrušňových odrůdách, jako jsou Koporečka, Pstružka, Pařížanka, o jabloních Chodské renetě, Hetlině, Londýnské, Kalvilu červeném podzimním, Míšeňském, Kožené renetě zimní, Coxově renetě a dalších. Zaujmout vás mohou také Mars nebo Jupiter, odrůdy vlašských ořechů, či plody starých odrůd kaštanovníků.

Běžná, ale neobyčejná jablka, hrušky, třešně…

S ovocem z tuzemských zahrad a sadů  se odjakživa v kuchyních počítalo; zpracované plody zaplnily spíže, čerstvé se uskladnily ve sklepích.

Třešně kralovaly úrodě během nástupu léta, hrušně bývaly hýčkány v nejlepších ovocnářských oblastech, meruňky voněly exotikou, švestky ovládly svět ovoce na konci léta a v raném podzimu.

Jablka byla na stole od posledních třešní až po poslední švestky. Sklízela se ve všech pěstebních polohách. Pro jablka se chodilo do sklepa v době, kdy už tam nebyly žádné hrušky, natož jiné ovoce. A někdy se tam pro ně chodilo i tehdy, kdy už na stromech dozrály první třešně.

Stovky a stovky odrůd dávaly lidem výtečné plody k jídlu, surovinu do štrúdlů, kompotů a marmelád. A vynikající mošt. Pálenka z jablek je trochu náročnější disciplína než hruškovice nebo slivovice, ale kdo to umí, dokáže vyrobit moc dobré pití.

Ovoce rozmanitých barev, tvarů, chutí, dob zralosti a trvanlivosti. Každá ovocná odrůda po svém odolávala nástrahám chorob a vyrovnávala se s podmínkami různorodých stanovišť. Tak třeba:

Gdánský hranáč

Příkladem odrůdy, která provází člověka už pěkně dlouho a prakticky všude. Gdánský hranáč pochází snad z Německa, snad z Polska, možná je to česká odrůda. Jisté je, že odrůda už existovala ve druhé polovině 18. století.

Gdánský hranáč, odrůda jabloně

Jablka odrůdy Gdánský hranáč

Do tzv. prioritního záchranného sortimentu starých odrůd se tento hranáč dostal díky své schopnosti vytvářet hezké velké jabloně a celkové odolnosti v horších pěstebních podmínkách. Dokonce ve vyšších a vlhčích polohách poskytuje chutnější a větší plody než jinde. Zraje koncem září.

Sympaticky hranaté a krásně červené plody dozrávají postupně. Mají velmi příjemnou chuť s jemnou malinovou příchutí. Vydrží do konce listopadu. Potom se hodí spíše na vánoční jablečný koláč.
Odrůda je náchylnější na strupovitost a při ukládání do sklepa je nutné dbát na to, aby se plody neotlačily. Ve vyšších polohách ji najdeme ještě dnes na mnoha místech a pro milovníky starých odrůd je už zase k dispozici v některých specializovaných školkách.

Česká pochoutka

V záchranných sortimentech starých ovocných odrůd se ocitla hlavně proto, aby nezapadla. Je dost nepochopitelné, proč tohle zvláštní jablíčko není v každé zahrádce. Snad za to mohou menší plody, snad méně obvyklý tvar. V druhé polovině 19. století ji vyšlechtil samouk a pozapomenutý génius Josef Eduard Proche, a jak to u nadaných lidí bývá, předběhl dobu.

Vznikla odrůda dosti odolná strupovitosti, nenáročná na řez, vhodná na nízké tvary. Plody jsou dlouhodobě skladovatelné, celkem odolné otlakům, velmi jemné a příjemné chuti. Prostě moderní střih až na tu velikost.

Při mapování výskytu jabloní ji nacházíme zřídka, ale kupodivu se ještě objevuje. Toto jablíčko velmi vhodné do domácích zahrad je naštěstí také opět množeno.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x