
Podzimní zahrada v barvách listů, plodů i posledních květů
2. 11. 2021Zahrada se ukládá k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře střídají podzimní odstíny barev, které se tu a tam rády vykoupou v odlivu slunečních paprsků.
Odrůdy ovocných dřevin pro výsadbu vybíráme podle místních klimatických a půdních podmínek.
Stromky vysazujeme nejlépe ve dvou lidech. Nejdříve vyhloubíme dostatečně velkou jámu. Vykopanou zeminu, pokud je špatná, raději vyměníme. Kvalitní zeminu promísíme s dobře vyzrálým kompostem.
Do dna jámy natlučeme opěrný kůl a nasypeme trochu připravené zeminy. Opěrný kůl by měl být umístěn na jižní straně kmínku. Bude tak zjara stínit kmínek, aby se příliš nezahříval.
Na stromku ostříháme až do zdravé části všechny poškozené, zaschlé či zatržené kořeny. Kořeny stromku umístíme do jámy tak, aby místo štěpování bylo asi 5 cm nad povrchem okolního terénu.
Jeden drží stromek za kmínek, druhý zasypává kořeny připravenou zemí. Ten, kdo drží stromek, potřásáním jistí, aby se zem dostala mezi kořeny. zároveň jemným přišlapáváním hutní zeminu. Jakmile je jáma zasypaná, přivážeme stromek a vytvarujeme kolem kmínku kruh závlahové mísy.
Stromek poté vydatně zalijeme.
Korunku stromku na podzim nestříháme. S výchovným řezem počkáme na jaro.
Foto autor
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.