Jedy a travičství v online cyklu Botanické zahrady v Praze Troji

12. 2. 2021

V době epidemiologické uzávěry roku 2021 spustila Botanická zahrada hl. m. Prahy pro své příznivce tematické online přednášky. Jedním z námětů prvního takového cyklu se stal svět jedovatých rostlin.

Kurátoři botanických sbírek a odborní spolupracovníci zahrady si rozdělili téma jedovatých  rostlin do několika přednášek. V rámci cyklu se však zájemci mohou od odborníků dozvědět také řadu informací o opylování orchidejí a nebo se blíže seznámit s dřevinami Appalačského pohoří ve Spojených státech. Pořadatelé naplánovali i prostor pro dotazy, které mohou zaznít po každé z online přednášek.

Pokud to situace dovolí, bude možné přijít na přednášku do zahrady. Konat se bude v bistru Botanická na talíři.

  • Online přednášky jsou dostupné přes platformu Teams. Podrobnosti o postupu přihlášení.
  • Základní vstupenka na přednášku je k mání za 100 Kč. Zájemce s ní získá bonus – jednorázový vstup do venkovních expozic na dobu, až bude zahrada otevřená.
  • Vstupenky si lze zakoupit nejpozději v den konání přednášky do 12 hodin.

Termíny a témata online přednášek 2021

18. února 2021: Historie a fantazie travičství

PharmDr. Dagmar Jankovská, Ph.D. pohovoří o jedovatých rostlinách v přírodě a cestě člověka k jejich poznání a využití. Jedovaté látky si rostliny zřejmě vytvářejí proto, aby se dokázaly přizpůsobit ne vždy příznivým životním podmínkám nebo aby se ubránily před predátory. Časem se prokázalo, že tyto speciální látky mohou ve správné dávce i léčit. Některé z nich našly uplatnění v medicíně, jiné se staly předlohou pro vývoj účinných látek k léčbě řady onemocnění.

Prudce jedovatý tis červený (Taxus baccata)

Životu nebezpečnou směs alkaloidů působící na srdeční činnost obsahují téměř všechny části tisu červeného včetně semen; foto Shutterstock

mám zájem o vstupenku

Řeč bude o jedovatých rostlinách, se kterými se můžete potkat od jara do podzimu při toulkách lesem, na loukách, nebo je dokonce pěstovat na zahrádce. Obsahové látky těchto rostlin se používají v léčbě mnoha nemocí.

25. února 2021: Rostliny v bitevní vřavě – šípové jedy a jiné

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. přiblíží historii jedovatých šípů a dýk s ostřím potřeným látkou
způsobující okamžitou smrt. Představí rostliny, které se používaly v boji s nepřítelem. Řeč bude rovněž o těch, kterými se naopak léčila válečná zranění.

mám zájem o vstupenku

O tom všem promluví Jan Martin z České fototerapeutické akademie na online přednášce Botanické zahrady v Praze Troji.

4. března 2021 Jak: orchideje lákají opylovače

RNDr. Jan Ponert připomene, že orchideje jsou počtem druhů největší čeledí rostlin, která roste na všech kontinentech kromě Antarktidy. Známé jsou především díky jedinečné stavbě svých květů. Květy jsou u drtivé většiny orchidejí určeny k tomu, aby přilákaly určité opylovače a přiměly je k přenesení pylu na jinou rostlinu. Některé druhy za to dávají opylovačům odměnu, například nektar. Mnohé druhy ale žádnou odměnu nemají a opylovače podvádějí.

mám zájem o vstupenku

Přednášející také objasní, proč orchideje na rozdíl od jiných rostlin vytvářejí své komplikované květy.
Poté na příkladech různých druhů z celého světa vysvětlí, jak opylovače přilákat a přimět k tomu, co orchidej potřebuje.

11. března 2021: Vybrané druhy dřevin Appalačského pohoří

V říjnu roku 2019 uspořádala Botanická zahrada Praha expedici do východní části Spojených států amerických, do Appalačského pohoří. Během úžasné cesty od jihu až po nejsevernější část v Marylandu procestovali botanici tyto hory křížem krážem od nejnižších poloh až po vrcholky hor.

mám zájem o vstupenku

Během přednášky kurátor dřevin mírného pásma Tomáš Vencálek představí stromy, které jsou k vidění také v českých parcích. V Appalačském pohoří, ve svém původním prostředí rostou plané a také v překvapujících kultivarech.

18. března 2021 Jedovaté rostliny ve sbírkách trojské botanické zahrady

Klára Lorencová, Jarmila Skružná zájemcům přiblíží známé příběhy otrávených šipek, odvarů z bolehlavu či durmanu nebo pokrmů ze špatně připravených fazolí.

mám zájem o vstupenku

Pohovoří také o tom, kde se jedovaté rostliny na zahradě nebo v bytě vyskytují. Přednáška připomene téma jedovatých rostlin v přírodě a zahradě, jak na něj chce Botanická zahrada v Praze Troji letos opakovaně upozorňovat. Je dobré znát tajemství nebezpečných rostlin.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x