Jak se rodí nová generace zahrádkářů

25. 6. 2015

Zájem o tento kroužek přitom překvapil samotnou organizátorku: „Náš Zahradnický rok začal s 6 dětmi, poté se přihlásilodalších 11, více jsem bohužel přijmout nemohla.

Děti ve věku 6 až 11 let jsou velmi šikovné azvídavé. Udělali jsme na zahradě spoustu práce, ani sama jsem si nebyla jistá, že toho tolik zvládnou.“ Kroužekvznikl v roce 2015 při základní škole v Křemži na Českokrumlovsku.

„Byla jsem mile překvapena, že nejen rodiče, ale i děti zahrádkaření oslovilo a že spolu s námi mohou přenést staré obyčeje do moderní doby.“

Bylinková spirála

Spirála založeného záhonu bylinek s pěšinkou

Děti se učí poznávat a pěstovat základní bylinky, které využívající při přípravě čajů či jednoduchých jídel. Vytvořily bylinkový kruh, učí se sít semínka, upravovat záhony, natahovat plachty i pracovat se základními postřiky. Připravují například záhony na školní zahradě v Křemži pro vysázení dýní na školní výstavu. Ve spolupráci s rodiči také vytvářejí herbář.

Kroužek Zahradníček se setkal v městečku s širokou podporou.  Ředitel místní školy uvítal, že se bude zvelebovat školní zahrada a že v kroužku pracují děti různého věku. Pomáhají irodiče a další obyvatele obce.

Zahradnický kroužek v Křemži

Členové dětského zahradnického kroužku v Křemži

Přípravy na vánoční výstavu

Místní základní organizace ČZS chystá vánoční výstavu na radnici a děti budou u toho. K vidění budou vánoční dekorace, jablíčka a ořechy. Proběhne i soutěž o nejchutnější cukroví.

„Ukážeme desítky vánočních stromků a každý nazdobíme jinak. Také zde představíme 3D stromy, které budeme dělat i se zahradníčky,“ dodala Kristýna, která v ZO ČZS Křemže pracuje jako předsedkyně kontrolní komise a nedávno se zúčastnila také Floristickéhokurzu ČZS. Po jeho úplném absolvování může školit další zájemce o vazbu aaranžování květin.

V budoucnu by Kristýna chtěla vybudovat školící centrum pro děti a dospělé,kde by se zájemci učili roubovat stromy či pěstovat bylinek například formou speciálních kurzů.

Český zahrádkářský svaz podobné aktivity v regionech podporuje, a tak nejen děti v Křemži při své práci využívají například i edukační materiály připravené Komisí pro práci s mládeží ČZS. K dispozici jsou například pexesa nebo záložky do knih. Díky nim se děti mj. učí rozeznávat květenství, či léčivé rostliny. Cílená podpora podobných aktivit v regionech bude rovněž základem připravovaného projektu „Od semínka ke sklizni“, který vzniká na ústředí ČZS.

Co všechno už dokázali malí zahradníčci v Křemži si můžete prohlédnout ve facebookové fotogalerii

-zj-

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 2. 2023

Angrešt a rybíz prosvětlíme, aby nezestárly

Angrešt a rybíz můžeme stále ještě prosvětlovat, ale řez do starého dřeva je nutné ukončit do poloviny února, neboť po tomto termínu již začíná proudit míza.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x