Jak se rodí nová generace zahrádkářů

25. 6. 2015

Zájem o tento kroužek přitom překvapil samotnou organizátorku: „Náš Zahradnický rok začal s 6 dětmi, poté se přihlásilodalších 11, více jsem bohužel přijmout nemohla.

Děti ve věku 6 až 11 let jsou velmi šikovné azvídavé. Udělali jsme na zahradě spoustu práce, ani sama jsem si nebyla jistá, že toho tolik zvládnou.“ Kroužekvznikl v roce 2015 při základní škole v Křemži na Českokrumlovsku.

„Byla jsem mile překvapena, že nejen rodiče, ale i děti zahrádkaření oslovilo a že spolu s námi mohou přenést staré obyčeje do moderní doby.“

Bylinková spirála

Spirála založeného záhonu bylinek s pěšinkou

Děti se učí poznávat a pěstovat základní bylinky, které využívající při přípravě čajů či jednoduchých jídel. Vytvořily bylinkový kruh, učí se sít semínka, upravovat záhony, natahovat plachty i pracovat se základními postřiky. Připravují například záhony na školní zahradě v Křemži pro vysázení dýní na školní výstavu. Ve spolupráci s rodiči také vytvářejí herbář.

Kroužek Zahradníček se setkal v městečku s širokou podporou.  Ředitel místní školy uvítal, že se bude zvelebovat školní zahrada a že v kroužku pracují děti různého věku. Pomáhají irodiče a další obyvatele obce.

Zahradnický kroužek v Křemži

Členové dětského zahradnického kroužku v Křemži

Přípravy na vánoční výstavu

Místní základní organizace ČZS chystá vánoční výstavu na radnici a děti budou u toho. K vidění budou vánoční dekorace, jablíčka a ořechy. Proběhne i soutěž o nejchutnější cukroví.

„Ukážeme desítky vánočních stromků a každý nazdobíme jinak. Také zde představíme 3D stromy, které budeme dělat i se zahradníčky,“ dodala Kristýna, která v ZO ČZS Křemže pracuje jako předsedkyně kontrolní komise a nedávno se zúčastnila také Floristickéhokurzu ČZS. Po jeho úplném absolvování může školit další zájemce o vazbu aaranžování květin.

V budoucnu by Kristýna chtěla vybudovat školící centrum pro děti a dospělé,kde by se zájemci učili roubovat stromy či pěstovat bylinek například formou speciálních kurzů.

Český zahrádkářský svaz podobné aktivity v regionech podporuje, a tak nejen děti v Křemži při své práci využívají například i edukační materiály připravené Komisí pro práci s mládeží ČZS. K dispozici jsou například pexesa nebo záložky do knih. Díky nim se děti mj. učí rozeznávat květenství, či léčivé rostliny. Cílená podpora podobných aktivit v regionech bude rovněž základem připravovaného projektu „Od semínka ke sklizni“, který vzniká na ústředí ČZS.

Co všechno už dokázali malí zahradníčci v Křemži si můžete prohlédnout ve facebookové fotogalerii

-zj-

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x