Dárky pro zahrádkáře: slamák, žabka, semínka, nebo bankovky?

22. 11. 2019

Ačkoliv dělat radost bývá radost a přestože darovanému koni se na zuby koukat nemá, vybrat vánoční dárek člověku v oboru jeho záliby, to chce dobrý nápad.

Zahrádkaření je navíc natolik rozmanitá oblast hobby, že se dárek sluší vybírat s ujasněnou představou o jeho využití.

Co roste, to potěší

Nadšenému pěstiteli zeleniny nebo muškátů, petunií a begonií se s velkou pravděpodobností zalíbí malý skleníček za okno, i když možná bude další v řadě. Určitě něco vymyslí, co se dá do nové pomůcky sít už v době svátků. Třeba muškáty se sejí často již v prosinci. Nebo může rodině pěstovat postupně stále čerstvou řeřichu. Od výsevu ke sklizni uteče sotva týden.

Řeřicha brzy zaplní okenní skleníček

Foto Shutterstock

Fanoušek do pěstování všeho vlastního, protože zdravého, jistě ocení semínka určená na klíčení. Čerstvé klíčky se mohou jíst syrové, v salátech i tepelně upravené. A zahrádkář si tímto způsobem rád zkrátí čekání na jaro.

Nebo zahrádkáři uvažte vánoční aranžmá a zakomponujte do něj barevné sáčky se semínky. Pak vydržte a naslouchejte s úsměvem a účastí, až bude plánovat, jak z nich bude něco pěstovat.

Výbava pro radost z díla

Vánočním dárkem se může stát i slamák, zástěra, rukavice a podobné svršky a to zejména takové, v jejichž stylu bude patrný sympaticky uctivý respekt k zálibě.

Nabízí se rovněž vybrat nůžky nebo nůž a potěšit zahrádkáře kvalitou nářadí. Ovšem tady může nastat situace, že zejména zkušenější pěstitel by si raději žabku vybral sám tak, aby mu nástroj perfektně padl do ruky, nebo podle své dosavadní zkušenosti. Nebo prostě proto, aby si nakupování důležité věci užil sám.

Roubovací nůž v letorostu révy; foto P. Pavloušek

Ale na druhou stranu může dobře vybraný nástroj symbolizovat podporu v zálibě. Například pro toho, kdo si zahrádkářství oblíbil až ve zralém věku a leccos je pro něj stále nové, může očkovací nebo roubovací nůž stát jasně vyslovenou výzvou. Zásadní pro vhodný výběr takového dárku může být ochotný a znalý prodavač. Pamatujte i na to, že na rukojeť by se měly vejít naráz všechny prsty jedné ruky – prsty obdarovaného.

Veselým povahám vykouzlí na tváři úsměv i zdánlivě nesouvisející maličkosti jako například příruční lékárnička, sluneční brýle, krém na opalování, krémy proti bolesti svalů, kloubů, šlach, celých zad… Pokud jde o houpací síť, u ní je na místě znát nosnost a místa závěsů.

Dárky s hodnotou

Potom přicházejí v úvahu dárky věčné: kvalitní knihy nebo časopisy. Vyplatí se zamířit i do antikvariátu, zda nemají v nabídce publikace českých autorů první republiky nebo 50. let. Ti neznali prakticky žádnou chemii, vše řešili větráním, přesazováním, otužováním – tohle retro obdarovaný dříve či později ocení.

Krabičky na dárky i semínka

Foto Shutterstock

Rýč nebo sekačka jsou hezké dárky, ale lepší bývá vytvořit vlastnoručně dárkový poukaz nebo ten úkol zadat dětem, přidat částku nebo poukázku na vlastní výběr zboží v určité hodnotě a nechat na obdarovaném, aby si takto prodloužil Vánoce až do nového roku.

Bude-li vám to libo, můžete bankovky svázat do ruliček, přibalit přání nebo tip k nakupování a dozdobit jimi stromeček. Bankovky použijte různobarevné.

…Ovocnému stromoví
od večeře kosti…

V úvahách, čím obdarovat člověka, který má rád zahradu, však můžete nakonec dospět k tomu, že nejmilejší vám oběma bude jeden z pokorných obyčejů, jak je v polovině devatenáctého století zachytil Karel Jaromír Erben v Kytici:

Na Štědrý den zajdete se zahrádkářkou nebo se zahrádkářem do zahrady vybaveni symbolickým dárkem, abyste podle slavné balady jí nebo jemu pomohli k pěkné úrodě v příští sezoně.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x