Květiny Karla Čapka: fuchsie, juka, klívie, bromélie, azalky…
6. 1. 2023Jako mladý zahradník měl Petr Herynek, botanik a bonsajista, příležitost navštívit zahradu u vily Karla a Josefa Čapka v Praze na Vinohradech.
V Dalovicích u Karlových Varů osiřela botanická zahrada. Vznikla roku 1966 pro studenty zdejší Střední zemědělsko-technické školy.
Poslední studenti dalovické zemědělky zrušené v roce 2017 maturovali o čtyři roky později. Zahrada tu ovšem byla a dál je i pro veřejnost. Ta stále může přicházet obdivovat květinové záhony inspirativně sladěné s okolní výsadbou okrasných nebo ovocných dřevin, vodních či léčivých rostlin.
Jako zakladatele zahrady místní připomínají Ing. Eduarda Kutschera, zaměstnance školy, pěstitele rozmanité flóry. V botanické zahradě budoval sbírky tuzemských planě rostoucích bylin, bylin středomořské květeny i rozsáhlou sbírku travin.
Následovníci zakladatele sbírky dál rozvíjeli a založili nově zaměřené výběry druhů či odrůd. Od roku 2009 se hlavní expozice dalovické botanické zahrady buduje jako regionální sbírka rostlin kulturní krajiny Karlovarského kraje. Zahrnuje na 170 různých rostlin.
Rozrůstá se zde genofondová sbírka starých ovocných odrůd. V zahradě a na přilehlém pozemku rostou hrušně, hruškojeřáb, jabloně, třešně, višně, broskvoně, rybízy, dřín, myrobalán, líska, oskeruše a kaštanovník. Většina stromů plodí.
Voní tu rozárium, zaujmou sbírky kosatců i cizokrajných druhů dřevin, vřesoviště, jezírko s vodní flórou v sousedství záhonu s letničkami. Součásti zahrady jsou mokřady a rašeliniště.
V každé roční době si tu návštěvníci mohou udělat představu, čím by mohli vylepšit svou vlastní zahradu či zahrádku. A právě takovému účelu by vedle jiného měla zahrada sloužit ještě víc než dosud.
„Místo studentů sem budou chodit zahrádkáři a laičtí pěstitelé, začátečníci i pokročilí. Co budeme vědět, rádi jim vysvětlíme a zodpovíme,“ říká Martin Lípa, jenž ve zdejší zemědělské škole svého času učil a spolupracuje na projektu dalšího využití botanické zahrady.
„Ukážeme, jak rostliny na zahradě žijí vedle sebe, jak sesadby vypadají, co ve kterém období, při jakém vývoji počasí kvete nebo plodí. Chtěli bychom radit zájemcům tak, aby jejich zahrada žila a aby se tam dobře dařilo flóře i fauně,“ dodává, když se na cestě mihne ještěrka a z jezírka se ozve skokan.
Jsme v nadmořské výšce 400 metrů nad mořem, na dohled od kopců Krušných nebo Doupovských hor a Slavkovského lesa. Na ukázku pěstují v zahradě i různé druhy zeleniny.
Výsadby místní květeny jsou tu záměrně k vidění v přírodním stylu. Trávníky zde udržují tak, aby v nich zůstal vysoký podíl dvouděložných nektarodárných rostlin.
Některé mlatové cesty přebudovali na zatravněné, část zahrady sečou jen dvakrát ročně.
Chystaný projekt využití areálu bývalé střední zemědělské školy v Dalovicích zkoumá také možnosti osvěty profesionálních pěstitelů.
Školní zemědělské pozemky lze využít například k předváděcím akcím moderních způsobů obdělávání půdy nebo k provozu ukázkové příměstské farmy.
Součástí by mohly být ukázky využití obnovitelných zdrojů energie nebo moštárna či sušárna ovoce.
Je tu pěkně. Využívat zavedenou botanickou zahradu dál k poradenství pro veřejnost, to je dobrý nápad. Tím spíš, že mnozí hosté lázeňského kraje ji rádi objeví.
Foto autor
Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?