Jak poznat na rostlinách, které výživné látky jim chybějí
4. 7. 2020Nejběžnější poruchy rostlin, které nezavinili ani škůdci, ani choroby, způsobuje nesprávná výživa, tedy nedostatek nebo nadbytek některých prvků.
Navzdory pečlivému ošetření proti chorobám a škůdcům se na jabloních a dalších dřevinách mohou opakovaně objevovat listy se žlutými až bílými skvrnami.
Takové jabloně bývají napadeny virovou mozaikou jabloně (Apple mosaic virus – ApMV). K odrůdám náchylnějším k této chorobě patří Golden Delicious, Jonagold, Jonathan, Lord Lambourne, Rubín, Vistabela a další.
Virová mozaika však může napadat všechny odrůdy jabloní a také slivoně, meruňky, broskvoně, třešně, višně, jeřáby, lísky, růže, a další dřeviny.
Mozaika se typicky projevuje na mladých listech žlutozelenými, bílými až žlutými skvrnami různých tvarů. Viditelné jsou i jako kroužky, pruhy a žilky. Poškozené listy se deformují, koncem léta opadávají. Listy vytvořené později bývají v pořádku.
Onemocnění se přenáší rouby, očky a vegetativně množenými podnožemi.
Škodlivost virózy se projevuje postupným snižováním úrody až o 40 %, horší kvalitou jablek, která jsou menší, často deformovaná a méně chutná, i slabšími přírůstky dřevní hmoty.
Virózní stromy se nedají vyléčit a nechceme-li je vykácet, pak škodlivost lze jen částečně omezit kvalitní výživou a zálivkou.
Foto autor
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.