Žlutobílé skvrny na listech jabloně: virová mozaika

31. 7. 2020

Navzdory pečlivému ošetření proti chorobám a škůdcům se na jabloních a dalších dřevinách mohou opakovaně objevovat listy se žlutými až bílými skvrnami.

Takové jabloně bývají napadeny virovou mozaikou jabloně (Apple mosaic virus – ApMV). K odrůdám náchylnějším k této chorobě patří Golden Delicious, Jonagold, Jonathan, Lord Lambourne, Rubín, Vistabela a další.

Virová mozaika však může napadat všechny odrůdy jabloní a také slivoně, meruňky, broskvoně, třešně, višně, jeřáby, lísky, růže, a další dřeviny.

Virová mozaiky jabloně

Příznaky virové mozaiky jabloně

Mozaika se typicky projevuje na mladých listech žlutozelenými, bílými až žlutými skvrnami různých tvarů. Viditelné jsou i jako kroužky, pruhy a žilky. Poškozené listy se deformují, koncem léta opadávají. Listy vytvořené později bývají v pořádku.

Onemocnění se přenáší rouby, očky a vegetativně množenými podnožemi.

Škodlivost virózy se projevuje postupným snižováním úrody až o 40 %, horší kvalitou jablek, která jsou menší, často deformovaná a méně chutná, i slabšími přírůstky dřevní hmoty.

Virózní stromy se nedají vyléčit a nechceme-li je vykácet, pak škodlivost lze jen částečně omezit kvalitní výživou a zálivkou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x