Rostlinolékař radí, jak na šarku, kadeřavost broskvoně, rez hrušně

30. 11. 2019

Na podzim, v zimě nebo během předjaří lze ovocné stromy zabezpečovat proti chorobám a infekcím. Tady jsou tři tipy rostlinolékaře:

Jak se šíří infekce šarky

Skutečně je třeba při likvidaci švestky napadené šarkou zlikvidovat a spálit i všechno dřevo, kořeny a listy?

Virové neštovice (šarka) se mohou rozšiřovat jen činností některých mšic sajících na živých listech nebo vegetativně prostřednictvím podnoží, odkopků, roubů a oček. A protože mšice na utržených nebo opadlých listech, plodech nebo dokonce na dřevnatých částech nesají, nemusíme se v žádném případě bát infekčnosti uvedených částí stromu.

Projevy virových neštovic na listech slivoně

Příznaky virových neštovic na listech slivoně

Korová nekróza a klejotok

Korová nekróza a klejotok na kmeni broskvoně

Kadeřavost broskvoní

Někde jste uváděl, že proti kadeřavosti broskvoní je vhodné stříkat měďnatými přípravky již na podzim po opadu listů. Slyšel jsem však, že takto by měly být ošetřeny všechny stromy. Je to pravda?

Preventivní postřiky měďnatými přípravky na podzim po opadu listí a popřípadě také v předjaří před rašením se doporučují u všech peckovin a někdy i jádrovin.

Důvodem je skutečnost, že tyto přípravky mají nejen fungicidní, ale i baktericidní účinky (přesněji bakteriostatické – bakterie nezabíjejí, ale omezuje jejich množení).

Toto ošetření omezuje výskyt klejotoku na peckovinách a korové nekrózy na peckovinách i jádrovinách.

Postřik by měl být prováděn za suchého počasí při teplotách nad 7 °C.

Předpokladem úspěchu těchto kontaktních měďnatých přípravků je dokonalé ošetření a pokrytí celé koruny stromů a přidání vhodného smáčedla do postřikové kapaliny.

Rez hrušňová na jalovcích

Z  biologie rzi hrušek vyplývá, že by se mohla likvidovat nebo alespoň omezit, odstraněním částí jalovců, kde rez přezimuje. Je možné tyto části jalovců nějak rozeznat?

Toto opatření by se muselo provést v zimě nebo v předjaří. Je však třeba si uvědomit, že příznaky na jalovcích nejsou v tuto dobu moc výrazné, protože napadené části větví jalovců jsou jen vřetenovitě zduřelé.

Když se na těchto zduřeninách objeví typické a výrazné rosolovité útvary, je na likvidaci ložisek infekce na jalovcích již pozdě.

Větvičky jalovců zduřelé přítomností původce rzivosti hrušně

Části větviček jalovců zduřelé infekcí rzivosti hrušně

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x