
Jak poznat na rostlinách, které výživné látky jim chybějí
4. 7. 2020Nejběžnější poruchy rostlin, které nezavinili ani škůdci, ani choroby, způsobuje nesprávná výživa, tedy nedostatek nebo nadbytek některých prvků.
Na otázky čtenářů odpovídá rostlinolékař: Jak chránit rybíz proti padlí a ostružiní před rzí, jak závažný je útok houbové choroby na třešeň.
Již několik let listy i plody našeho rybízu pokrývá bílý prášek, rybíz nevyzrává a zůstává kyselý. Co se s ním stalo?
Váš rybíz pravděpodobně napadl původce hnědého padlí angreštu, dříve nazývaného americké padlí. Tato choroba je známější na angreštech, kde škodí na plodech i na koncích letorostů.
Stále častěji se však vyskytuje i na koncích letorostů černého rybízu a nejsou výjimkou ani škody na plodech a listech červeného rybízu. Rybíz chráníme shodně jako angrešt.
Na kmenu třešně nám již po dva roky vyrostl velký výrazně žlutý choroš. Může stromu nějak škodit?
Na vaší třešni se pravděpodobně vyskytují plodnice sírovce žlutooranžového (Laetiporus sulphureus). Patogen napadá mnohé listnaté dřeviny. Způsobuje tzv. hnědou hnilobu dřeva. Hniloba zapříčiní lámavost větví a zpravidla poměrně rychlý úhyn stromů.
Jakákoliv ochrana, např. odlamováním plodnic, je neúčinná. K infekci stromů dochází v místech různého poškození a ran. Jediná výhoda této houby je, že mladé plodnice jsou jedlé a chutné s příjemnou houbovou chutí a vůní a proto se často využívají kulinářsky.
Na nově narůstajících výhonech ostružin se vždy udělají podlouhlé nafouklé puchýře, ze kterých se po prasknutí vysypává žlutý prášek. Je to rez ostružin?
Rzivost ostružiníku mohou způsobovat tři různé houby (rzi), z nichž se u nás v posledních letech objevuje především rez Kuehneola uredinis, která je pravděpodobně i na vašich ostružinících.
Ony puchýře jsou tzv. uredia, ve kterých houba přezimuje a výtrusy v nich ukryté (onen žlutý prášek) jsou pak zdrojem dalšího šíření choroby. Ochrana žádná oficiálně není povolena. Z vlastních zkušeností vím, že nejvíce trpí rzivostí beztrnný ostružiník Thornfree.
Foto autor
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.