Rostlinolékař popisuje, co útočí na třešeň, rybíz a ostružiní

22. 6. 2022

Na otázky čtenářů odpovídá rostlinolékař: Jak chránit rybíz proti padlí a ostružiní před rzí, jak závažný je útok houbové choroby na třešeň.

Proč je rybíz kyselý

Již několik let listy i plody našeho rybízu pokrývá bílý prášek, rybíz nevyzrává a zůstává kyselý. Co se s ním stalo?

Váš rybíz pravděpodobně napadl původce hnědého padlí angreštu, dříve nazývaného americké padlí. Tato choroba je známější na angreštech, kde škodí na plodech i na koncích letorostů.

Padlí na rybízu

Padlí na plodech červeného rybízu

Stále častěji se však vyskytuje i na koncích letorostů černého rybízu a nejsou výjimkou ani škody na plodech a listech červeného rybízu. Rybíz chráníme shodně jako angrešt.

Na třešeň přišla pohroma

Na kmenu třešně nám již po dva roky vyrostl velký výrazně žlutý choroš. Může stromu nějak škodit?

Na vaší třešni se pravděpodobně vyskytují plodnice sírovce žlutooranžového (Laetiporus sulphureus). Patogen napadá mnohé listnaté dřeviny. Způsobuje tzv. hnědou hnilobu dřeva. Hniloba zapříčiní lámavost větví a zpravidla poměrně rychlý úhyn stromů.

Na třešeň přišla pohroma

Plodnice sírovce žlutooranžového

Jakákoliv ochrana, např. odlamováním plodnic, je neúčinná. K infekci stromů dochází v místech různého poškození a ran. Jediná výhoda této houby je, že mladé plodnice jsou jedlé a chutné s příjemnou houbovou chutí a vůní a proto se často využívají kulinářsky.

Puchýře na ostružiníku

Na nově narůstajících výhonech ostružin se vždy udělají podlouhlé nafouklé puchýře, ze kterých se po prasknutí vysypává žlutý prášek. Je to rez ostružin?

Rzivost ostružiníku mohou způsobovat tři různé houby (rzi), z nichž se u nás v posledních letech objevuje především rez Kuehneola uredinis, která je pravděpodobně i na vašich ostružinících.

Uredia rzivosti ostružiníkové

Uredia rzi ostružiníkové

Ony puchýře jsou tzv. uredia, ve kterých houba přezimuje a výtrusy v nich ukryté (onen žlutý prášek) jsou pak zdrojem dalšího šíření choroby. Ochrana  žádná oficiálně není povolena. Z vlastních zkušeností vím, že nejvíce trpí rzivostí beztrnný ostružiník Thornfree.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x