
Choroba? Škůdci? Jak souvisí čerň na rajčatech s mšicemi
9. 7. 2019Otázka: Občas v odborných knihách čtu o chorobě s názvem čerň na rajčatech. Je to tatáž choroba, která vzniká při výskytu mšic?
Otázka: Je pravda, že podle praskání a odlupování suchých slupek na cibuli je možné usuzovat na to, jaké počasí bude v následující zimě?
Odpověď: Na praskání a odlupování suchých suknic má vliv v prvé řadě odrůda. Velký vliv má však i termín sklizně – suché suknice jsou nejkompaktnější v době, kdy cibule jsou ve fázi nejvhodnější ke sklizni, to je v období, kdy u poloviny až dvou třetin rostlin již nať polehla, ale ta je stále zelená. Jakákoliv pozdější sklizeň má za následek praskání suchých suknic a jejich odlupování od suknic masitých.
Na tuto poruchu má vliv i dlouhodobější ponechání sklizených cibulí v podmínkách, kde dochází ke značnému střídání teplot a vlhkosti vzduchu, např. při delším ponechání ze země vytažených rostlin na záhonech.
Jednoznačně je proto možné konstatovat, že intenzita praskání a odlupování suknic v žádném případě nevěstí nadcházející zimu.
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.