Listy některých druhů stálezelených, dobře rostoucích pěnišníků se v září, někdy koncem srpna, začnou zbarvovat do žluta, případně ve větší míře opadávají.
Většinou se jedná o normální fyziologický proces. Postiženy jsou především spodní partie keřů a v jednotlivých letech se zbarvení listů i opad může výrazně lišit. Jde o přirozenou reakci rostliny na střídající se roční období a přípravu na nadcházející zimu.
Pokud je však na listech patrné silné poškození, jde pravděpodobné o napadení kořenů larvami brouka lalokonosce. Nedostatečná činnost kořenů vede k předčasnému vybarvení a odumírání listů.
V takovém případě je nutné se zaměřit na likvidaci larev, například využitím přípravků, které obsahují parazitické hlístice Heterorhabditis megidis.
Larvy hlístice se aplikují na jaře a na podzim do půdy zálivkou a napadené larvy lalokonosce do 48 hodin hynou. Tento druh hlístice je pro člověka zcela neškodný.
Foto archiv časopisu Zahrádkář
V době opadu listů tvoří všechny dřeviny na svých kořenech velké množství nových savých kořenů. Tento jev potvrzuje, že ještě před nástupem zimního klidového období dřeviny ukládají ve svých zásobních buňkách množství živných látek. Tento proces můžeme podpořit.