Postřik proti rzivosti máty? Ale až po poslední sklizni!

17. 8. 2018

Dotaz: Doma pěstujeme mnoho bylinek, mezi nimi i mátu. Listy této bylinky jsou však často poškozovány hnědými skvrnami, na kterých jsou ze spodní strany drobné vystouplé světle hnědé kupky.

Odpověď: Máta je poměrně často napadána rzí mátovou (Puccinia menthae), nejzávažnější chorobou máty. V první sklizni se většinou nevyskytuje, ale mnohdy znemožňuje provést druhou sklizeň.

Rzivost máty

Rzivost máty

Vzhledem k využívání máty bych v průběhu vegetace nedoporučoval žádnou ochranu, ale protože spory přezimují na posklizňových zbytcích, je možné na podzim po poslední sklizni provést ošetření některým vhodným fungicidem, podle aktuální registrace a dostupnosti např. přípravky Baycor 25 WP, Delan 700 WDG, Horizon 250 EW, Ortiva, Score 250 EC, Talent nebo Zato 50 WG.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x