Padajícím plůdkům švestek chybělo dostatečné opylení

28. 9. 2018

Otázka: U Plzně pěstujeme švestky odrůdy Gabrovska. Každoročně dobře odkvetou, vytvoří se malé plůdky, ale ty postupně zhnědnou a masově padají.

Čím a kdy stromy ošetřit, abychom zachránili úrodu?

Ptal se Pavel Hradil a podobně i další čtenáři.

Odpověď: Protože na vašem snímku nebyly shledány žádné příznaky poškození (například pilatkou švestkovou, která je nejčastější příčinou ztráty úrody v tomto stadiu), půjde pravděpodobně o nedostatečné opylení.

Odrůda Gabrovska, jinak velmi kvalitní typ pravé švestky, s chutnou dužninou dobře odlučitelnou dužninou od pecky, tolerantní k virové šarce, je totiž jen částečně samosprašná až cizosprašná. K tomu, aby spolehlivě plodila, vyžaduje přítomnost jiné odrůdy kvetoucí přibližně ve stejnou dobu. Z opylovačů lze doporučit pološvestku Stanley (rovněž tolerantní k šarce), kterou můžete i naroubovat na některou z větví do koruny stromu původní odrůdy.

Gabrovska, odrůda pravé švestky

Odrůda pravé švestky Gabrovska

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 9/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 1. 2023

V předjaří čistíme trávník od mechu a listí, provzdušníme ho

Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabeme a zbavíme zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené: sněženky, ladoňky a krokusy. V zimě se zpravidla výrazně projeví, pokud je trávník zamechovaný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x