Klejotok, loučení s třešní seniorkou a využití dřeva
25. 9. 2019Otázka: Staré třešně silně trpí klejotokem, některé začínají prosychat. Pokud bude nutné strom zlikvidovat, je možné nechat jeho větve k okusu kozám?
Otázka: Soused má těsně u mého plotu černý bez, na kterém je každoročně velké množství mšic. Marně se snažím s ním domluvit, aby mšice hubil.
Mšice přecházejí na mou zahrádku a škodí tu. Poradíte mi, jak mám postupovat?
Odpověď: Řešení sousedských vztahů je otázka právnická, a proto ji nemohu řešit.
Jenom je třeba si uvědomit, že na bezu černém (Sambucus nigra) se vyskytuje pouze jeden druh mšice – mšice bezová (Aphis sambuci). Tato mšice na jaře tvoří velké černé kolonie jen na bezu a jiné rostliny nenapadá.
Pouze v létě odlétá na krátkou dobu na tzv. sekundární hostitele (šťovíky, knotovky, silenky, hvozdíky a některé další rostliny), kde saje na kořenech nebo na částech rostlin na rozhraní podzemní a povrchové části rostlin.
V pozdním létě a na podzim se stěhuje zpět na bez.
Dokonce se uvádí užitečnost těchto mšic, protože na nich se namnožují přirození mšicí škůdci (např. pestřenky a mšicomaři), kteří se pak z kolonií těchto mšic šíří na mšice z našeho pohledu skutečně škodící.
Foto autor
Zdroj Zahrádkář 10/2013
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.