Lze ochránit rybíz před vlnovníkem rybízovým?

28. 3. 2019

Otázka: Již na začátku roku se na keřích černého rybízu začaly zvětšovat některé pupeny. Jedná se o roztoče rybízového? Existuje nějaká účinná ochrana proti tomuto škůdci?

Odpověď: Mikroskopický roztoč vlnovník rybízový (Cecidophyopsis ribis) je velmi nebezpečný škůdce a ochrana není jednoduchá. Preventivní ochranou je výsadba jen zdravých sazenic a pravidelná kontrola keřů.

U napadených keřů je pak třeba včas každým rokem ořezávat výhonky s hálkami. Odstraňovat jen napadené pupeny (hálky) je nedostačující.

Hálka vlnovníka rybízového

Hálka vlnovníka rybízového

Pokud se jedná o chemickou ochranu, tak v tomto případě je situace nepříznivá. Jednak nejsou k dispozici povolené přípravky a navíc v každé hálce je několik tisíc vlnovníků, takže účinek by byl nízký. Proto se doporučuje keře s více než 10 % napadených pupenů likvidovat; není naděje na jejich ozdravení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 7. 2022

Kdy probírat hrozny, aby vzrostla kvalita bobulí vinné révy

Vysokou násadu stolních hroznů můžeme regulovat, tím zvýšíme nejen jejich kvalitu, ale i vyzrálost. Jakmile mají bobule velikost hořčičného semínka, je vhodné na místech se stísněnými plody vystřihnout špičatými nůžkami celé hrozny.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x