
Ucho Jidášovo vyrůstá na dřevě odumírajících listnáčů
15. 9. 2021Na větvích josty vyrostly hnědé jakoby rosolovité mističky o velikosti asi do pěti centimetrů. Jde o plodnice houby známé jako ucho Jidášovo.
Otázka: Do našeho fóliovníku jsme navezli vrstvu kůry a poté se na ní objevily světlé, vyduté (polštářkovité) útvary na povrchu nažloutlé, uvnitř černé.
V bezprostředním okolí těchto útvarů se vyskytuje sliz jako od slimáků. Co to je a může to škodit rostlinám?
Odpověď: Jedná se o hlenky (Myxomycetes) z rodu slizovek (Fuligo), pravděpodobně o slizovku práškovitou (též žlutou či tříslovou – F. septima) nebo s. bělostnou (F. candida).
Tyto slizovky se vyskytují hojně po deštích na povrchu tlejícího dřeva, na opadaných listech, na mechu, zřídka na živém dřevě nebo na trávě. Jsou schopny se přemisťovat měňavkovitými pohyby po substrátu, a proto je někdy můžeme najít i na spodních částech rostlin, např. okurek. Avšak nijak rostlinám neškodí.
Foto autor
Zdroj Zahrádkář 11/2013
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.
Děkuji za odpověď