
Jak chránit plodovou zeleninu před škůdci, jako je molice
10. 7. 2023Úrodu ze zeleninových záhonů mohou pokazit škůdci, jako jsou larvy a dospělci molic, třásněnek, mšic, květilek a další.
Otázka: Občas v odborných knihách čtu o chorobě s názvem čerň na rajčatech. Je to tatáž choroba, která vzniká při výskytu mšic?
Odpověď: V současnosti se termín čerň používá jen v případech, kdy na listech a plodech s povlakem medovice vylučované mšicemi rostou saprofytické houby. Především Cladosporium herbarum (telem. Mycosphaerella tassiana).
Pokud se jedná o čerň rajčatovou, tak to je starší název pro chorobu se současným názvem olivově hnědá skvrnitost listů rajčete. Jejím původcem je houba Passalora fulva (dřívě Fulvia fulva nebo Cladosporium fulvum).
V minulosti to byla velmi závažná choroba rajčat ve sklenících nebo fóliovnících. V současnosti však jsou všechny tuzemské nové odrůdy vůči této chorobě odolné.
Choroba se v tuzemsku vyskytne jen na rajčatech ze semen pocházejících především z oblasti Středomoří., kde se olivově hnědá skvrnitost nevyskytuje. Tamější odrůdy proto nemají přirozenou ani vyšlechtěnou odolnost.
Foto autor
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.