Jak chránit plodovou zeleninu před škůdci, jako je molice
10. 7. 2023Úrodu ze zeleninových záhonů mohou pokazit škůdci, jako jsou larvy a dospělci molic, třásněnek, mšic, květilek a další.
Otázka: Občas v odborných knihách čtu o chorobě s názvem čerň na rajčatech. Je to tatáž choroba, která vzniká při výskytu mšic?
Odpověď: V současnosti se termín čerň používá jen v případech, kdy na listech a plodech s povlakem medovice vylučované mšicemi rostou saprofytické houby. Především Cladosporium herbarum (telem. Mycosphaerella tassiana).
Pokud se jedná o čerň rajčatovou, tak to je starší název pro chorobu se současným názvem olivově hnědá skvrnitost listů rajčete. Jejím původcem je houba Passalora fulva (dřívě Fulvia fulva nebo Cladosporium fulvum).
V minulosti to byla velmi závažná choroba rajčat ve sklenících nebo fóliovnících. V současnosti však jsou všechny tuzemské nové odrůdy vůči této chorobě odolné.
Choroba se v tuzemsku vyskytne jen na rajčatech ze semen pocházejících především z oblasti Středomoří., kde se olivově hnědá skvrnitost nevyskytuje. Tamější odrůdy proto nemají přirozenou ani vyšlechtěnou odolnost.
Foto autor
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.