
Jak napravit, když nesprávným řezem snížíme plodnost jabloní
16. 2. 2022K častým chybám při jarním řezu dospělých jabloní patří krácení nových přírůstků. Takovým řezem omezujeme úrodu. Proč strom tak reaguje?
Na kvetoucí lísce se objevují jehnědy. Tím spíše přehlédneme ty drobné samičí. Právě ty se posléze přeměňují na oříšky. Podívejte se, jak vypadají.
Připomeňme si, že samčí orgány – jehnědy – jsou u lísky nápadné. Kromě toho správně tušíte, že jde o rostlinu různopohlavnou, ale přitom jednodomou (samčí i samičí květy jsou odděleny, ale na téže rostlině; v jednom domě.
Protože květy se opylují větrem (líska je větrosnubná), musí být produkce pylu na poměrně velkých jehnědách několikanásobně vyšší, než je nezbytné, aby se kompenzovaly ztráty při přenosu pylu.
Pro srovnání velikosti: samčí jehnědy a samičí květy s červenou bliznou.
Samičí orgány lísky se dají skutečně snadno přehlédnout. Jsou jen několik milimetrů velké, a to včetně štětičkovité blizny, která je schopna po určitou dobu brzy na jaře přijímat pyl.
Foto autor
V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.