Tajemství lískového keře: nenápadné samičí květy

16. 4. 2019

Otázka: Nevím si rady s kvetením lísky. Vím, že má jehnědy, ale jaké jsou, prosím, květy, které se pak přeměňují na oříšky? Nikdy jsem si jich nevšiml. Děkuji.

Odpověď: Z vašeho dotazu vyplývá, že samčí orgány – jehnědy – jsou u lísky nápadné. Kromě toho správně tušíte, že jde o rostlinu různopohlavnou, ale přitom jednodomou (samčí i samičí květy jsou sice odděleny, ale na jedné rostlině; „v jednom domě“.

Protože květy se opylují větrem (líska je větrosnubná), musí být produkce pylu na poměrně velkých jehnědách několikanásobně vyšší, než je nezbytné, aby se kompenzovaly ztráty při přenosu pylu.

 

Pro srovnání velikosti: samčí jehnědy a samičí květy s červenou bliznou.

Samičí orgány lísky se dají skutečně snadno přehlédnout. Jsou jen několik milimetrů velké, a to včetně štětičkovité blizny, která je schopna po určitou dobu brzy na jaře přijímat pyl.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 4/2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 12. 2019

Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou

Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou. Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok je africká fialka Saintpaulia.

zobrazit další rady a tipy