Než vysadíte kaštanovník a než sklidíte první kaštany

5. 1. 2021

Kaštanovník setý je velký strom, vysazuje se do parků, botanických zahrad. Pochází z Malé Asie. České jméno dostal podle latinského Castanea sativa. Než ho budete sázet doma na zahradě, podívejte se, jak narůstá.

Mohli byste za několik let přijít na to, že vás z malé zahrádky vyhání. Některé, zejména panašované odrůdy rostou umírněně, ale i tak to nejsou stromky nijak malé, varieta v Botanické zahradě v Praze Troji vypadá jako solidně bujný čtvrtkmen.

Kaštanovník setý

Kaštanovník potřebuje prostor, aby vynikla jeho budoucí velikost, výrazné květy a listy, které v podzimní barvě vydrží na stromě někdy až do sněhu; foto Shutterstock

  • Nebývá potíž sehnat ani odrůdy domácí, ani zahraniční. Jen cena je často limitující.

Strom až 30 metrů vysoký, s úzkými, až 25 cm dlouhými tmavě zelenými listy nese květy samčí i samičí. Mladší stromy však mohou být i dvoudomé; nekryje se doba květů samčích s kvetením květů samičích. Plod je ostnitý ořech s jedlými semeny.

Plodem kaštanovníku setého je ostnitý ořech s jedlými semeny

Ostnitý ořech s jedlými semeny kaštanovníku setého během letního dozrávání; foto Ivan Dvořák

Colleen Mc Cullogh v románech o starověkém Římu zmiňuje, že se vepři v oblastech hornatých částí Apeninského poloostrova pásli na žaludech. Řekl bych, že jde o kaštany, hojně tam v lesích rostou. Žaludů jsem si nevšiml. Nebo možná ano, ale byly pro mě moc obyčejné na zapamatování.

Ze Španělska se dováží velké marony, chutné, ale nevhodné k setí. Lépe se pěstují stromky z menších kaštanů z Itálie nebo z plodů sklizených v tuzemsku. Plodné stromy mohou růst a plodit i v chladných oblastech, například na Vyšebrodsku nebo Humpolecku. Ze školek je možné získat vzrůstem menší a plodnější odrůdy.

Plody kaštanovníku - marony

Velké marony kaštanovníku setého obsahují i velká semena; foto Shutterstock

Semena chráníme před vyschnutím, sejí se buď na podzim, rády je však žerou myši, nebo se stratifikují od zakoupení – nejlépe od října – do jara, nebo do doby, než začínají klíčit. Sejí se do kelímků nebo do volné půdy či do pařeniště. Stejně můžeme uchovat kaštany na jídlo.

První rok potřebují zakrýt před většími mrazy, popřípadě vyrýpnout a uložit ve studeném skleníku nebo sklepě. Semenáčky si můžeme naroubovat větvičkou z plodícího kaštanovníku, plodí od 4. roku, semenáče až mezi 10–20 rokem

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Kaštanovník je sice jednodomý, ale rozhodně výrazně cizosprašný. To znamená, že pokud máte jen jeden, sice udělá ty pichlavé koule, ale v nich budou jen prázdné slupky. Pro vytvoření plodů rozhodně potřebuje druhý strom, jako opylovače….

V botance v Táboře byl opravdu jen jeden, i jinde jsou osamělé stromy a přesto plodí. Nebude to tedy pravidlem. Spíše jde o to, že mladší semenné stromy kvetou tak, že se nepotká květ samičí s kvetením prašníkových jehnědů.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x