Vybíráme bezsemenné stolní odrůdy révy s vůní ovoce

16. 11. 2022

Mnozí pěstitelé a příznivci stolních hroznů si oblíbili bezsemenné odrůdy révy s vůněmi a chutěmi ovoce. Říká se jim labruskové.

V minulosti téměř zapovězené odrůdy pocházející z révy americké (Vitis labrusca) se už před lety staly součástí šlechtitelských programů. Prodejci révových sazenic nabízejí i starší odrůdy révy, které disponují ovocnými tóny označovanými přívlastkem labruskové podle latinského jména révy americké. Typické jsou pro ně především vůně a chutě po jahodách, malinách, angreštu nebo bílém rybízu.

Einset Seedless: bezsemenné bobule s tóny jahod

Einsett Seedless

Odrůda révy Einsett Seedless

Bezsemenná odrůda labruskového typu má malý až středně velký hrozen. Bezsemenné bobule jsou středně velké až větší, oválné, červenofialové až špinavě červené barvy. Bobule mohou obsahovat malá, měkká a prázdná semena. V chuti a vůni jsou při plné zralosti patrné jemné jahodové tóny.

  • V tuzemských podmínkách dozrávají hrozny v polovině září. Díky pevné slupce bobulí však vydrží dlouho na keřích a je možné je postupně sklízet. S postupujícím zráním se zjemňují zmíněné jahodové tóny.

Růst odrůdy je bujný až velmi bujný. Keře mohou díky větším listům plnit na zahradě také dekorativní funkci.

Odrůda je vhodná na pergoly, protože husté olistění má dobrý zastiňovací efekt. Na rýnsko-hessenském vedení je možné využívat řez na dlouhé tažně.

Mrazuodolnost a odolnost k houbovým chorobám je velmi dobrá. Hrozny je možné velmi dobře skladovat až do Vánoc. Odrůdu lze pěstovat jako pravokořennou a množit ji řízkováním.

Canadice: dekorativní olistění keře

Tato bezsemenná odrůda má středně velké až velké válcovité hrozny. Bezsemenné bobule jsou malé až střední. Barva: červená, výrazněji voskovitě ojíněná. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté až husté. Růst letorostů je bujný až velmi bujný. Listy jsou velké až velmi velké, dělené. Odrůda se hodí pro větší pěstitelské tvary. Může plnit i dekorativní funkci, díky hustému olistění keřů.

Bezsemenné hrozny stolní révy Canadice

Bezsemenná stolní odrůda révy Canadice

Zraje v polovině září. Má však tenčí slupku než Einset Seedless, proto se sklízí kratší dobu a nevydrží dlouho na keřích. V deštivých letech mohou být husté hrozny napadené hnilobami. Odolnost k plísni révy a padlí révy je dobrá. Canadice je rovněž možné rozmnožovat jako pravokořennou révu, řízkováním.

Rusbol: moderní, mrazuodolná odrůda

Rosbol patří mezi bezsemenné stolní odrůdy révy

Rosbol, stolní odrůda révy

Patří mezi první moderní bezsemenné odrůdy disponující zvýšenou odolností k houbovým chorobám. Hrozny jsou velmi velké až velké, u základu třapiny vícekrát rozvětvené.

Uspořádání bobulí v hroznu je řidší až střední. Bobule jsou středně velké až velké, oválné, zelenožluté. V bobulích jsou rudimentární, malá, měkká a prázdná semena. Bobule jsou proto větší než u typických bezsemenných odrůd.

V tuzemských podmínkách odrůda dozrává v polovině září. Má velmi dobrou mrazuodolnost. Přesto je vhodnější do teplejších podmínek, kde dochází k lepší iniciaci a diferenciaci květenství a letorosty mají dobrou násadu hroznů.

Vhodné je rýnsko-hessenské vedení s řezem na dlouhé tažně. V prvních letech po výsadbě je růst keřů slabší. Díky postupnému kvalitnějšímu zakořenění keře postupně získávají dostatečnou vitalitu.

Odolnost k plísni révy a padlí révy je dobrá. Volnější uspořádání bobulí v hroznu zajišťuje také dobrou odolnost k hnilobám.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x