Vlnovník a hálčivec, původci plstnatosti a kadeřavosti révy

16. 10. 2019

Roztoči vlnovník a hálčivec poškozují révu jako první v sezoně. Abychom keře ochránili, měli bychom umět škůdce včas identifikovat.

V době, kdy se na keřích výrazně objeví příznaky, bývá přímá ochrana akaricidy již neúčinná.

Významné poškození způsobují

  • vlnovník révový (Colomerus vitis) – původce plstnatosti révy (syn. erinóza)
  • hálčivec révový (Calepitrimerus vitis) – původce kadeřavosti révy (syn. akarinóza).

Vlnovník révový

Velmi nebezpečné je, když dojde k napadení listů okamžitě po rašení. Vinou toho škůdce totiž dochází k výraznému zbrzdění růstu letorostů.

Prvním příznakem plstnatosti jsou malé nádorovité vyvýšeniny na horní straně listů. Na spodní straně se v místě nádorku tvoří bělavý plstnatý povlak.

Při silnějším napadení je nádorky pokrytá celá horní strana a také spodní strana listu je výrazně plstnatá. Nádorky jsou načervenalé, u modrých odrůd mohou být tmavočervené až fialové.

Při velmi silném napadení může docházet také k pokrytí květenství výrazným plstnatým povlakem. Napadená květenství často vůbec nerozkvetou, snižuje se úroda.

  • V ekologicky ošetřovaných vinicích se nejčastěji využívá dravý roztoč (Typhlodromus pyri).
  • Použití sirnatých, případně olejových přípravků je vhodné ve fenofázích, kdy jsou očka nalitá, ale nejsou ještě viditelné zelené části, až do stadia vlny v zimním očku. Ve stadiu vlny jsou vlnaté hnědě lemované vlásky v očku dobře patrné. Při ošetření sirnými přípravky je důležitá minimální teplota 15 °C.
  • Ochrana akaricidy se dělá v době, kdy se roztoči stěhují z místa přezimování do oček, která budou rašit – ve stadiu od začátku nalévání očka po stadium vlny v zimním očku.
  • Další možností je ochrana akaricidy v srpnu k eliminaci přezimujícího stadia.

Hálčivec révový

Velmi škodlivé je napadení zejména v jarním období, které může vést k výraznému omezení růstu nových sazenic, nebo snížení násady hroznů při poškození letorostů s květenstvími.

Kadeřavost poškozuje především listy a letorosty. Růst letorostů je zakrnělý, letorosty mají zkrácená internodia, listy se neúplně vyvíjejí.

Při silném napadení nedochází ke správnému rozvoji listů. Listy zůstávají velmi malé a ohýbají se lžícovitě nahoru.

Slabší napadení  sice nemozeuje velikost listů, ty se však nepřirozeně zprohýbají. Při pohledu na list proti světlu lze rozeznat bílá místa nabodnutí škůdce. Při dalším růstu mohou vznikat v těchto místech trhliny na listech.

  • I v tomto případě je vhodné nasadit do vinice dravého roztoče.
  • Ochrana akaricidy se dělá v době, kdy se roztoči stěhují z místa přezimování do oček, která budou rašit. Proto je optimální révu ošetřit v tomtéž fenologickém stadiu, kdy rostlinu ošetřujeme proti plstnatosti. Naopak ve stadiích po začátku rašení je již ochrana akaricidy méně účinná.
  • Také u hálčivce můžeme ošetřením v srpnu eliminovat přezimující stadium.

Napadení roztoči nezpůsobuje většinou hospodářsky významné škody. K uhynutí keřů obvykle nedochází. Abychom napadené keře zbavili škůdců, zaměříme se na ochranu ve vhodných termínech:

  • na jaře před rašením,
  • těsně po rašení,
  • v pozdním létě.

Mezi jednotlivými odrůdami existují rozdíly v citlivosti k roztočům.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, díky, zjistil jsem dle Vašich fotek, že máme vlnovníka révového, který nám způsobuje chorobu listů dle Vašich fotek. V Hornbachu mně prodali Rock effekt, že to pomůže a vy píšete, že když se to vyskytne na listech, tak je už pozdě na zastavení nemoci, nebo vlnovníka. Tak kdo má pravdu? Asi Vy. Kde se dají koupit ti draví roztoči? Děkuji a zdravím Vás. Jiří Černý

Vzhledem k tomu, že termínů pro použití přípravků na ochranu rostlin je v článku více, mají pravdu skoro všichni. Vámi zakoupený přípravek jsem ještě neměl možnost sledovat, ale další „akce“ by měla přijít na řadu koncem léta, ne? Při použití nyní roztoče zastavíte v množení a sání (= projevech nemoci), takže škody, které způsobil doteď nebudou narůstat. Nejspíše prodávající myslel, že to poškození, které vidíte je nevratné. Ale další listy správné ošetření ochrání – pokud by tam roztoči měli běhat ještě teď a sát dále.
Pane Černý, my s radami, co kde koupit, můžeme mít problém, když někoho vynecháme. Proto Vám mohu poradit, abyste si jméno roztoče zadal do vyhledávače a uvidíte, kolik zdrojů se Vám ukáže.

Neodporucam nikomu spoliehat sa na draveho roztoca. 3 roky som to skusal, efekt nulovy. Ja som dodrzal na 100% vsetky podmienky pre jeho aplikaciu, ale nedokazal nijako obmedzit skodlive roztoce. Hlavny problem je, ze roztoce su velmi male a ked si aj kupite draveho roztoca – to neznamena ze ho aj na plstenych pasoch naozaj dostanete, a uz vobec nie, ze bude zivotaschopny a dokaze sa rozmnozit. Dravy roztoc je citlivy, skodlive roztoce su ovela zivotaschopnejsie. Nepoznam nikoho u koho by dravy roztoc dlhodobo fungoval, casto krat nefunguje vobec, prinajlepsom len zopar malo rokov a potom uz nie. Nepouzival som ziadne postreky, ktore sa nemaju pouzivat pri dravom roztoci. To je ten rozdiel medzi teoriou ci laboratoriom a praxou v realnej vinici.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x