Víno ze zahrady: Které moštové odrůdy vybrat pro domácí vinaření

19. 12. 2020

Pěstovat révu na zahradě se záměrem kvasit mošt či hrozny, školit i lahvovat víno, to chce dobře zvolit moštové odrůdy. Třeba se vám budou hodit následující dva tipy.

Mezi hlavní požadavky na odrůdy vhodné do zahrady patří rezistence k houbovým chorobám a dobrá kvalita hroznů. Za takové odrůdy lze pokládat Souvignier Gris a Mery.

Souvignier Gris

Německá středně raná až pozdní moštová odrůda je určena pro výrobu bílých vín. Hrozen má středně velký, rozvětvený. Bobule jsou růžové, špinavě červené, při výrazném oslunění s jemným oranžovým odstínem.

Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté až řidší. Díky pevné slupce bobulí hrozny vydrží dlouhou dobu dozrávat na keřích.

Pro pěstování révy vybereme na zahrádce slunné a teplé místo. Odrůda dozrává koncem září až začátkem října.

  • Odolnost odrůdy Souvignier Grisk zimním mrazům je velmi dobrá.
  • Odolnost k plísni révy je velmi dobrá, což dokazují tečkovité nekrózy, která se objevují na bobulích jako projev obranné reakce.
  • Odolnost k padlí révy dobrá až velmi dobrá.
  • Odolnost k šedé hnilobě hroznů je díky volnému uspořádání bobulí a pevné slupce velmi dobrá.

Odrůda je vhodná pro pěstování na středním rýnsko-hessenském vedení s řezem na tažně. Doporučované zatížení je 4–6 oček na m².

Díky vyrovnané násadě hroznů odrůda nevyžaduje regulaci násady hroznů během vegetace. Jakmile keř stárne a zvyšuje se podíl starého dřeva, zlepšuje se úrodnost a stoupá kvalita hroznů.

Odlistění zóny hroznů přispívá k dosažení vynikající aromatické zralosti hroznů, protože struktura aromatických látek je velmi bohatá.

Cukernatost hroznů se pohybuje v kvalitě pozdního sběru a v dobrých letech dosahuje i kategorie výběrů.

Víno je svěží s jemnou příjemnou kyselinou. Jsou v něm zřetelné tóny zejména zeleného jablka, meruňky, broskve, grapefruitu, citrusů. Chuť vína je harmonická a plná.

Mery

Moravská středně raná moštová bílá odrůda Mery vzešla ze spolupráce šlechtitelů RNDr. Zdeňka Habrovanského ze Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích a Ing. Aloise Tománka z Boršic u Buchlovic.

Hrozen má středně velký až velký, u základu třapiny s křidélkem. Středně velké až větší, kulaté bobule jsou zelenožluté, v plné zralosti žluté, na osluněné straně se zlatavým odstínem. Slupka je pevná, chuť dužniny muškátová.

Odrůda dozrává po 10. říjnu. V závislosti na kvalitě lze hrozny sklízet až do konce října. Mery vyžaduje teplé a záhřevné lokality s dostatkem slunce.

  • Odolnost odrůdy Mery k plísni révy i k padlí révy je velmi dobrá. V ročnících se silným infekčním tlakem padlí je vhodné provádět 1–3 ochranné zásahy.
  • Odolnost k šedé hnilobě hroznů je dobrá. Vyšší výskyt hniloby může být zaznamenaný pouze v hustých hroznech.

Vhodným pěstitelským tvarem je rýnsko-hessenské vedení s řezem na dlouhý, plochý tažeň. Odrůda obvykle nevyžaduje regulaci násady hroznů během vegetace. Z pohledu vývoje aromatických látek v bobulích je vhodné odlistění zóny hroznů.

Mery patří k piwi odrůdám. Je ji možné označit také za rezistentní Muškát moravský.
Víno dosahuje velmi dobré kvality. Velkou předností je vyšší a pikantní kyselinka. Ve vůni a chuti se projevují muškátové tóny doplněné jemnou kořenitostí. Víno má plnou, extraktivní chuť.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 1. 2025

Které odrůdy jádrovin jsou náchylné ke strupovitosti a padlí

Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x