Sladké hrozny Františka Jonáše: V Kolíně pěstuje stolní odrůdy révy

13. 3. 2020

Při návštěvě na první pohled poznáte, že pěstiteli réva učarovala. Navíc má velký přehled o stolních odrůdách a to nejen proto, že se z okna svého domu dívá na vinohrad.

V patnácti vysadil první sazenice révy

„Pocházím ze Žíželic, to je 20 km od Kolína, zde jsem se narodil v roce 1940. Dostal jsem od svého dědy pozemek a ve svých patnácti letech, v roce 1956, jsem vysadil první sazenici révy. Bohužel, nikdo neví jakou odrůdu. Tam, kam jsem ji vysadil, roste už přes 60 let, je to drobnoplodá odrůda.“ vypráví František Jonáš.

Zahradníkem a pěstitelem révy se ovšem stal až později, když si v roce 1996 z italské Ceseny přivezl několik sazenic odrůd, například Pisutelo Bianco. Bylo jasné, že v důchodu bude mít o zábavu postaráno.

Sazenice stolních odrůd révy

Sazenice připravené k jarní výsadbě

„Svůj vinohrad jsem postupně rozšiřoval o slovenské odrůdy z Výzkumné a šlechtitelské stanice vinařské a vinohradnické v Šenkvicích. Měl jsem většinu z jejich 25 stolních odrůd.“

Zahrada Františka Jonáše z Kolína tak patří především stolním odrůdám révy vinné.

Odrůdy pak postupně měnil, mění a poznává. Slovenské nahradily maďarské, italské, ruské, japonské. V průběhu let přidal desítky odrůd z Ukrajiny.
 Rostou tu například Luna, Uran, Picurka.

Pěstitel si ověřil, že ukrajinské odrůdy začínají plodit již druhým rokem a mají bobule velké a zdravé. Podle jeho zkušenosti některým odrůdám stačí k ochraně před patogeny jednou ročně postřik fungicidy a akaricidy.

Stolní odrůdy Venus a Římský

Odrůdy Venus (bezsemenná) a Římský V 25-20

  • V kolínském vinohradu má zastoupeny také bezsemenné odrůdy, například Attiku, Kišmiš moldavský, Niagaru, Elmu, Jupiter, Neptun, Venus, Kišmiš lučistý, Arseněvský. Až 12g bobule této odrůdy patří k největším ve skupině bezsemenných.
  • 
Ze semenných odrůd mají největší bobule Monarch, Talisman, Everest (s bobulemi až 25g).
Stolní odrůda Everest

Everest patří k semenným stolním odrůdám s velkými bobulemi, až 25g

František Jonáš získal pěstitelské zkušenosti také s japonskými odrůdami vyšlechtěnými ve vinařském institutu Uehara. Velké bobule se vyznačují zvláštním vybarvením a velkou odolností proti mrazu a houbovým chorobám (Tjan Šan, Manicur Finger, Gold Finger, Skarb, Muškát červený).

Révu vysazuje na jaře

Roubované sazenice sází pěstitel do hloubky 40–60 cm, přičemž písčitou půdu vylepšuje vlastním kompostem. Sazenice si nechává roubovat na Slovensku. Sám si pěstuje i pravokořenné sazenice, které sází do hloubky 20–30 cm asi metr od sebe.

Odrůdy révy Nížina a Julian

Stolní odrůdy Nížina a Julian

Vysvětluje, proč vysazuje révu na jaře: „V Kolíně bývá málo sněhu a při podzimní výsadbě hrozí nebezpečí, že sazenice uschnou. Proto je nechávám přes zimu v květináčích nebo kbelících ve skleníku, ve vlhkém písku. Zalévám je jednou za tři neděle.“

Výsadbu plánuje obvykle na polovinu dubna: „To už jsou sazenice pěkně narostlé, třeba až do výšky 0,75 m.“ Hned je vysazuje k trubkám, na kterých jsou nebo budou vodorovné pozinkové dráty v různých výškách, první zhruba 70 cm nad zemí.

Stolní odrůdy Jabločnyj a Pamjať Negrul

Odrůda Jabločnyj má jablečnou chuť, Pamjať Negrul je z Moldavska

Řez révy

Když v červnu vyrazí letorosty, nechává jen 1–2 nejsilnější. Tyto tažně dosáhnou u některých odrůd délky 3–4 m. V prvním roce na nich pěstitel průběžně jen vyštipuje zálistky.

V následujících letech ponechává při řezu jeden nebo dva polotažně se 4–6 očky (na jednom rameni 4–5 oček, na druhém 3–4 očka) a zároveň jeden záložní čípek s jedním nebo dvěma očky.
 Letorost ze záložního očka použije příští rok jako základ pro polotažeň s pěti očky.

Také odrůdy stolní révy bývají nejsladší při sklizni v prosinci

Léto končí pěstiteli révy v prosinci; zpravidla sklízí poslední hrozny sezony


Zálivka révy

Vody na zálivku má pěstitel dostatek, výška hladiny podzemní vody je stabilní díky blízkému Labi.
 Protože je ve zdejší půdě z 90 % písek a vrstva humózní zeminy sahá jen do 6–7 cm, je třeba zalévat pravidelně každý týden. K závlaze přidává hnojivo, dva až třikrát za sezonu přihnojuje na list.

Vinohrad plný ovoce

František Jonáš chrání hrozny před ptáky a vosami – sáčky z netkané textilie nebo síťoviny

Úspěch Františka Jonáše už vidělo mnoho zahrádkářů, návštěvám se nebrání a rád se dělí i o své znalosti. Navíc je propagátorem pěstování stolních odrůd. S jeho výpěstky se tak můžete setkat na zahrádkářských výstavách.

Foto F. Jonáš a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x