Jak na choroby révy bez chemie: prevence a biologické přípravky
14. 5. 2020Ekologické pěstitelské postupy se těší oblibě i mezi vinaři. Místo chemických přípravků na ochranu rostlin používají přírodní látky, šetrné k prostředí i lidskému zdraví.
Chybějící opylení se projevuje vadou plodů. U révy se na hroznech místo bobulí vytvoří kuličky podobné hráškům a od toho je odvozen i název této abiotické poruchy.
„Na zahradě u domu v nadmořské výšce 444 m pěstuji několik odrůd révy, mezi nimi i odrůdu Isabella,“ popisuje Josef Škubal svou zahradní vinici. Sazenice si před lety přivezl z místa svého původního bydliště v Plzni a umístil je na pergole a jako porost stěn.
„Každý rok při sklizni je v hroznech několik nezralých, přímo tvrdých zelených bobulí. Odrůdu Isabella pěstuji pro výrobu vlastního vína, které je docela chutné, a tak vždy bobule otrhávám.
Nevím, jakou chybu dělám, protože u ostatních odrůd (stolní Prim, Polo, Krystal, Chrupky apod.) se mi nic podobného nestane.“
Na hroznech na obrázku se projevilo hráškovatění hroznů révy. Projeví se, jestliže nedojde k úplnému oplození květů. U takto postižených bobulí se většinou nevytvářejí semena a bobule zůstanou malé a většinou zelené.
Květenství může být ovlivněné také sprcháváním; květy opadávají a bobule se vůbec nevytvářejí.
Sprchávání i hráškovatění mohou být vlastností odrůdy: Typickým příkladem jsou odrůdy Neuburské a Marlen, nebo také Frankovka a Tramín. Často se také vyskytuje u stolních odrůd se samičím květem.
Květenství se skládá průměrně ze 100–300 květů, ale pouze 20–50 % květů se vyvíjí do bobulí.
Kvetení je ovlivněné především zinkem (Zn), bórem (B), molybdenem (Mo) a dusíkem (N).
Také ošetřování vinice a zelené práce mohou ovlivňovat kvetení. Bujný růst zhoršuje oplození květů.
Foto Josef Škubal
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.